Krates.cz
Všechny kategorie
Krates.cz
28. 1. 2020

5 esenciálních olejů, které zatočí s plísněmi

Plísňové nebo kvasinkové infekce nejsou zrovna onemocnění, kterým by se člověk chtěl chlubit i přesto, že většina z nás je pocítila na vlastní kůži minimálně jednou v životě. Infekce přichází nenápadně a ze začátku ani není znát, že jsme se nakazili. Příznaky kožní infekce se obvykle začnou projevovat až po přemnožení organismů tím, že nás začne svědit kůže, máme vyrážku, kůže se začne loupat nebo se začne měnit barva nehtů. Že se infekce rozvinula uvnitř v těle už tak jednoduše nepoznáme. Obvykle je dlouho bez příznaků a až po delší době můžeme na sobě začít pozorovat pokles nálady nebo celkovou únavu. Pojďme se společně podívat na to, jaké  jsou nejčastější kožní plísňové infekce a jak můžeme podpořit běžnou léčbu protiplísňovými esenciálními oleji.

Nejčastější plísňová onemocnění

Existuje asi 200 druhů plísní, které mohou způsobit onemocnění lidského organismu. Asi 20 druhů je spojováno s běžnějšími onemocněními. Plísně se dělí na jednobuněčné, což jsou kvasinky, nebo vláknité. Mohou se objevit na kůži, sliznicích, úśtech, v místě poranění kůže nebo v plicích. Mezi nejběžněji rozšířené patří:

  • Atletická noha – Patří mezi nejčastěji přenosné infekce a je spojená s kůží a nehty na nohách. Často bývá příčinou vzniku celodenní nošení uzavřené obuvi nebo nošení obuvi bez ponožek. Mykózu poznáte tak, že vás nejdříve začnou svědit nohy, začnou se tvořit puchýřky a loupat kůže. Plíseň může napadat i nehty, které začnou měnit strukturu a barvu. Nehty zežloutnou, zdrsní a začnou se loupat. Mykóza nohou způsobuje také velmi nepříjemný zápach.
  • Vaginální mykóza – patří do skupiny kandidóz a v životě se s ní setkají více jak ⅔  žen. Většinou se projevuje svěděním, zarudnutím sliznice v oblasti genitálií a poševním výtokem.
  • Soor neboli moučnivka – další kandidóza, která vzniká při přemnožení kvasinek v ústech. Projevuje se bílým povlakem na jazyku a většinou postihuje malé děti.
  • Mykóza třísel a další povrchové kožní mykózy – Plísním se nejlépe daří ve vlhkém a teplém prostředí a záhyby třísel takové prostředí přímo nabízí. Infekce se pozná podle svědivé načervenalé vyrážky v oblasti třísel, může se šířit i dále směrem ke stehnům. Mykózy v podobě vyrážky, puchýřků a svědění se mohou objevit i v oblasti loketních jamek, pod koleny, ve vlasech nebo jinde na těle.
  • Vnitřní mykotické infekce – k nákaze dojde stykem s prostředím, kde se tyto plísně vyskytují. Většinou se jedná o vdechnutí spór, které se mohou šířit z plic dále do organismu. Příznaky bývají podobné chřipce – kašel, horečka, bolesti svalů apod. Jedná se o infekce jako jsou Aspergilóza, která se běžně vyskytuje v půdě ale i v domácím prachu. Dále jsou to Blastomykóza, Kokcidiomykóza nebo Kryptokokóza. Tyto infekce jsou rozšířené spíše v Latinské Americe, Mexiku nebo jižní části USA a u nás se vyskytují pouze zřídka.[1]
Doporučujeme tyto produkty:
Kožní roztokKoupit produkt

Jak se zbavit plísní pomocí esenciálních olejů

Včasné zahájení léčby plísňové infekce je základ úspěchu. Léčba se běžně provádí pravidelným potíráním postižených míst antimykotiky nebo vnitřním podáváním při infekci uvnitř organismu. Existují ale i velmi účinná přírodní antimykotika. Jedná se o některé druhy rostlinných éterických (esenciálních) olejů, které obsahují účinné složky v boji proti plísním.  Ve vědeckých studiích, které se týkaly zkoumání protiplísňových látek obsažených v esenciálních olejích se ukázalo, že geraniol a citral jsou účinné proti 12 kmenům plísní, linalool zahubí až 10 kmenů a eukalyptol a menthol zabije 7 kmenů plísní [2,3].

Vavřín určitě všichni známe  pod názvem bobkový list a spousta z nás ho používá jako koření. Velmi ceněný je ale i jeho olej, který obsahuje velké množství eukalyptolu, pinenu a linaloolu, kterým vděčí za své terapeutické účinky. Kromě protiplísňových účinků může pomoci při problémech s dýchacím, trávicím nebo  urogenitálním ústrojím.

Tip: Pokud vlastníte vodní vysavač kápněte pár kapek vavřínového oleje do vody. Provoníte tak a pročistíte vzduch od plísní a dalších patogenů.

Účinky skořice znaly už starověké kultury. Používá se při potížích se zažíváním, při zánětu močových cest, chrání ledviny vůči škodlivinám z vnějšího prostředí, pomáhá při chřipce a nachlazení, dokáže snížit vysoký tlak a je to také silný antioxidant. Olej ze skořice působí antibakteriálně a protiplísňově a  vdechování skořicové vůně uklidňuje a působí proti depresi.

Geranium je název pro esenciální olej získaný z rostliny pelargonie. Při tomto názvu vám určitě naskočí okrasná balkonová květina s růžovými nebo červenými květy. Právě na úkor šlechtění  pelargonií pro větší a bohatší květy došlo ke snížení množství a ztrátě účinku terapeutického oleje. Geranium se proto v dnešní době získává z původních druhů.  

Olej z pelargonie dokáže harmonizovat hladinu ženských hormonů a ulevit tak od bolestivé menstruace a nepříjemných pocitů spojených s premenstruačním syndromem. Má antiseptické a diuretické vlastnosti, čímž je schopný potlačit infekce močového ústrojí. Pokud trpíte úzkostnými stavy a strachem může vám pomoci vdechování vůně gerania, která je příjemně květinová a velmi podobná růžovému oleji.

Existuje více než 30 druhů oregána, proto je důležité vždy dbát na latinský název, aby nedošlo k záměně s bylinnou bez terapeutických účinků. Olej je známý pro své antimykotické účinky, obecně se dá říct, že hubí vnitřní parazity v organismu. Dále pomáhá při trávicích a žaludečních problémech. Pro ty, co trpí opary, se doporučuje provést kúru oregánovým olejem pro pročištění těla od virů. Při pravidelném potírání pokožky hlavy dokáže zabránit vypadávání a stimulovat růst vlasů. Oregánový olej je jako jeden z mála vhodný také pro vnitřní užití, ale pouze zředěný. 

Je potřeba vědět, že oregánový olej není vhodný pro těhotné a kojící, pro lidi s poruchou srážlivosti krve, neměl by se používat společně s léky na diabetes. V koncentracích vyšších než 1% způsobuje podráždění kůže.

Tip: Použijte oregánový olej na omytí povrchů v kuchyni. Díky svým silným antimikrobiálním účinkům poslouží jako účinný přírodní dezinfekční prostředek. 

Hřebíček je další voňavé koření, jehož éterický olej nás dokáže zbavit plísně na kůži. Olej z pupenů má antivirové účinky, proto je vhodný pro použití na opary a virové  infekce kůže. Hřebíček obsahuje velké množství eugenolu, který mimo jiné působí proti bolestem zubů. Dokonce ho zubní lékaři používali jako lokální anestetikum. Masírování hřebíčkovým olejem pomáhá zlepšit cirkulaci krve. Pokud se v létě chcete vyhnout komářím štípancům použijte olej z hřebíčku do aromalampy nebo se jím jednoduše potřete. Dávejte pozor na podráždění kůže a používejte olej pouze výrazně zředěný (max do 3%).

Tip: Pro antiseptický a antibakteriální účinek přidejte pár kapek oleje do vody, pořádně zamíchejte a použijte místo ústní vody.

Užívání esenciálních olejů

Pozor, většina éterických olejů není vhodná pro vnitřní užití. Mějte na paměti, že konzumací těchto olejů si můžete ublížit. Při použití na kůži je potřeba oleje ředit nejlépe přidáním pár kapek esenciálního do olivového, mandlového, jojobového nebo jiného oleje, který máte po ruce. Pro vyčištění vzduchu od plísní a pro navození jejich aromaterapeutických účinků se doporučuje nakapat oleje do aromalampy. Pokud chceme, aby esenciální olej měl požadované vlastnosti, je zásadní dbát na jeho kvalitu. 

 

 

 

Zdroje:

[1]https://www.labtestsonline.cz/mykoticke-infekce.html

[2]https://www.researchgate.net/publication/317179208_Antibacterial_and_antifungal_activity_of_aromatic_constituents_of_essential_oils

[3]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29077554

[4]https://momprepares.com/antifungal-essential-oils/