7 olejů pro péči o pleť, které nechají vaše póry dýchat

Použití olejů v péči o pleť se stává stále oblíbenější a není se čemu divit. V průměru žena v rámci své denní rutiny v péči o tělo a pleť na sebe denně nanese zhruba 200 chemikálií – od chemikálií v tělových mlécích, krémech na obličej, sérech, přes chemické látky v make-upech, odličovačích, po sloučeniny v přípravcích na čištění obličeje.

Prospěšnou alternativou k těmto přípravkům jsou oleje. Ne všechny oleje jsou ale dobré na každý typ pleti. Suchá a citlivá pokožka vyžaduje odlišnou péči než pokožka mastná s tendencí k ucpávání pórů. Ucpaný pór neboli komedo (množné číslo je komedony) má za následek vznik bílých nebo černých teček, které můžou způsobit zánět hromaděním mazu z mazových žlázek, který se kvůli ucpanému póru nemůže dostat ven. Tento proces pak způsobuje vznik akné.

Mastná pleť je živnou půdou pro bakterie, které se běžně vyskytují na každé pleti a jsou obvykle neškodné. Při přemnožení těchto organismů spolu s odumřelými kožními buňkami dochází kromě tvorby akné i k dalším nepříjemným projevům jako jsou začervenání, pupínky a hrbolky na pleti.

Pokud si přejeme se těmto problémům vyhnout měli bychom zvolit správnou péče o pleť, která je vhodná pro mastnou pokožku a má nekomedonní vlastnosti.

Obecně oleje, které obsahují vysoký obsah kyseliny linolové a malý podíl kyseliny olejové jsou vhodnější pro mastnou a aknózní pleť. Pojďme si říct, které to jsou.

Arganový olej

Arganovému oleji se přezdívá tekuté zlato a jistě to není náhoda. Jeho účinky na pleť jsou velmi bohaté. Obsahuje spoustu vitamínu E, což má za následek zpomalení stárnutí pleti, vyhlazuje vrásky a hluboce pleť vyživuje. Řadí se mezi oleje vhodné pro mastnou pleť, protože ačkoliv jde o olej, již po 14 dnech jeho používání je možné zaznamenat sníženou tvorbu kožního mazu a zmírnění tvorby akné.
Konopné pleťové oleje

Konopný olej

Konopí je díky svým léčebným schopnostem oblíbenou složkou mnohé ošetřující kosmetiky. Pleť hloubkově čistí, a proto jde o velmi vhodným olejem pro pleť s akné. Díky jeho zklidňujícím účinkům je ceněný v boji proti ekzému, dermatitidě a lupénce. Dokáže také pleť regenerovat a vyživovat, proto je vhodný i pro suchou pleť.

Olej z hroznových jader

Olej z hroznových jadérek je bohatý na vitamíny C, E a D, které bojují proti předčasnému stárnutí kůže a vzhledem k jeho schopnosti vypnout pleť je velmi vhodný na ošetření jizev a strií. Polyfenoly a antioxidanty pomáhají při léčbě akné. Je velmi prospěšný pro smíšenou pleť, kdy dokáže vyrovnat suché a mastné zóny na obličeji.

Makadamiový olej

Makadamiový olej je bezpečnou a vhodnou volbou pro mastnou pokožku. Má velmi lehkou texturu a patří mezi nekomedonní oleje, tedy ty, které nezpůsobují akné, naopak napomáhají s jeho léčbou. Má protizánětlivý účinek, snadno se vstřebává do pokožky a nezanechává na ní mastný filtr.

Světlicový olej

Světlicový olej, někdy nazývaný jako olej ze světlice barvířské, je dalším olejem s protizánětlivými účinky. Má velmi vysoký podíl kyseliny linolové a napomáhá ke správné funkci přirozené ochranné bariéry pokožky. Působí zázračně v boji proti akné a mastné pokožce a dokonce jeho pravidelné užívání několikrát za týden dokáže ucpané póry vyčistit. Tento olej dokáže zesvětlit pigmentové skvrny a urychlit hojení ran.

Borůvkový olej

Pokud hledáte účinný přírodní produkt proti vráskám a stárnutí pleti, je olej z borůvkových semínek jeden z nejlepších. Je bohatý na antioxidanty, omega-3 nenasycené mastné kyseliny a vitamin E. Díky lehké textuře se snadno vstřebává do pokožky. Může pomoci s mnoha kožními problémy od akné po ekzémy. Má vysoké regenerační účinky a vyživující schopnosti. A navíc nááádherně voní!

Pupalkový olej

Pupalkový olej pomáhá předcházet a léčí tzv. hormonální akné, tj. akné způsobené výkyvy v hladinách ženských hormonů během cyklu. Obsahuje velké množství omega-6 mastné kyseliny GLA, která se v těle mění na sloučeninu zvanou dihomo-gamma-linolenovou kyselinu (DGLA). Zvyšováním obsahu této kyseliny v těle dochází ke zmírnění zánětu. Pupalkový olej je vhodné brát jako doplněk stravy.

Nejnovější články

Zázrak jménem CBD

CBD, CBD, CBD,… Také máte pocit, že narážíte na tuto zkratku až moc často? Že se ve světě potravinových doplňků, léků a kosmetiky nemluví o ničem jiném? Ano, asi to tak bude, a CBD si tuto pozornost zaslouží právem. Kdo…

inositol - vitamín početí

Inositol – “vitamín“ početí

Čím dál více párů v naší zemi trápí neplodnost, průměrně je to zhruba každý pátý pár. Důvodů je hned několik. Hektická doba, která vede k přemíře stresu, který zatěžuje náš organismus či nesprávná funkce pohlavních orgánů důležitých pro početí jak…

Tejpování

Stal se vám sportovní úraz nebo vás v důsledku přetížení začalo bolet nějaké místo na těle? Pomoct může tejpování. Jde o metodu, během které se speciální bavlněné pásky, tzv. tejpy, lepí na tělo za účelem vyléčit, zregenerovat a dodat oporu bolavým…

Adaptogeny - 5 přírodních pomocníků v boji proti stresu

Kortizol je hormon, který způsobuje v našem těle stres. Vzniká různými situacemi nebo způsobem života. Přílišné vystavování se stresu přispívá k rozvinutí civilizačních chorob jako jsoi infarkt, mrtvice, ateroskleróza, obezita, zvýšený tlak, diabetes nebo rakovina. Jedním z nejpřirozenějších způsobů, jak kortizol v těle…