Krates.cz
Krates.cz

Inositol – “vitamín početí“

inositol - vitamín početí

Čím dál více párů v naší zemi trápí neplodnost, průměrně je to zhruba každý pátý pár. Důvodů je hned několik. Hektická doba, která vede k přemíře stresu, který zatěžuje náš organismus či nesprávná funkce pohlavních orgánů důležitých pro početí jak u mužů, tak žen.
Nejčastější důvody, kvůli kterým se nedaří otěhotnět:

  • Vyšší věk
  • Nadváha
  • Metabolický syndrom
  • Syndrom polycystických ovarií
  • Hormonální nerovnováha
  • Nesprávné dozrávání spermií
  • Snížená tvorba spermií

Co je to Inositol?

Pojmem Inositol je nazvaná skupina devíti sobě podobných látek (stereoizomerů), ze kterých nejznámější a nejdůležitější je myo-inositol. Tato látka je označována jako pseudovitamín a můžeme ji ve větší míře najít v celozrnných výrobcích a citrusech. Kromě svých pozitivních účinků na léčbu diabetes a úzkostí je klíčový pro ty, kteří se snaží otěhotnět. Ženám napomáhá především ke správnému fungování vaječníků, kde ovlivňuje správné dozrávání vajíček. Zmírňuje jejich nadměrnou stimulaci a zlepšuje kvalitu oocytů, tedy samičích pohlavních buněk. Jen tak je zaručena správná ovulace, která je k početí nezbytná. Kromě toho inositol přispívá i k vyrovnávání hladiny hormonů a je nedocenitelným především u žen, které trpí syndromem polycystických ovarií (PCO).

Pokud plánujete dítě, zvýšený příjem inositolu dokáže přispět k úspěšnému početí.

Inositol můžete začít užívat hned poté, co vysadíte antikoncepci. Dokáže tělo lépe připravit na početí dítěte a srovná nepravidelnou menstruaci. Pokud antikoncepci neužíváte, doporučuje se začít s užíváním inositolu alespoň tři měsíce předtím, než se aktivně začnete snažit otěhotnět.
Inositol je nepostradatelným pomocníkem i pro muže. Je důležitý pro tvorbu a dozrávání spermií a zároveň chrání spermie před oxidačním stresem.

Další účinky inositolu

Díky jeho schopnosti obnovovat citlivost na inzulín, je inositol velmi prospěšný u onemocnění diabetem II. typu. Má také velký potenciál při léčbě depresí a některých forem úzkostí, jako jsou panická porucha a nekontrolované přejídání.

Kolik inositolu je potřeba denně přijmout?

Dospělí jedinec potřebuje denně přijmout čtyři gramy inositolu, což je téměř nemožné pokrýt stravou. Inositol v malé míře obsahují téměř všechny potraviny, významnější množství pak můžeme najít v citrusových plodech, sušeném ovoci, celozrnné mouce, vnitřnostech či v luštěninách. Aby byla pokryta doporučená denní dávka, která je až 4 gramy, je nezbytné přijímat inositol v podobě doplňků stravy. V případě neurologických potíží se denní dávka pohybuje kolem 15 g pokud užíváte inositol v práškové formě.

V jakých potravinách se inositol vyskytuje nejvíce?

Potravina Obsah (mg/g)
Sušené švestky 4.70
Meloun Cantaloupe 3.55
Pomeranč 3.07
Grep 1.99
Limetka 1.94
Borůvky 1,73
Červené fazole 2.49
Tuřín 2.52
Zelené fazolky 1.05-1.93
Pšeničné otruby 2.74
Celozrnná pšeničná mouka 1.42

 

 

Zdroj: https://examine.com/supplements/inositol/

Nejnovější články

Zázrak jménem CBD

CBD, CBD, CBD,… Také máte pocit, že narážíte na tuto zkratku až moc často? Že se ve světě potravinových doplňků, léků a kosmetiky nemluví o ničem jiném? Ano, asi to tak bude, a CBD si tuto pozornost zaslouží právem. Kdo…

Tejpování

Stal se vám sportovní úraz nebo vás v důsledku přetížení začalo bolet nějaké místo na těle? Pomoct může tejpování. Jde o metodu, během které se speciální bavlněné pásky, tzv. tejpy, lepí na tělo za účelem vyléčit, zregenerovat a dodat oporu bolavým…

Adaptogeny - 5 přírodních pomocníků v boji proti stresu

Kortizol je hormon, který způsobuje v našem těle stres. Vzniká různými situacemi nebo způsobem života. Přílišné vystavování se stresu přispívá k rozvinutí civilizačních chorob jako jsou infarkt, mrtvice, ateroskleróza, obezita, zvýšený tlak, diabetes nebo rakovina. Jedním z nejpřirozenějších způsobů, jak…