Tejpování

Stal se vám sportovní úraz nebo vás v důsledku přetížení začalo bolet nějaké místo na těle? Pomoct může tejpování. Jde o metodu, během které se speciální bavlněné pásky, tzv. tejpy, lepí na tělo za účelem vyléčit, zregenerovat a dodat oporu bolavým svalům, kloubům a šlachám. Prevencí může tejping stabilizovat uvolněné klouby a předcházet tak poraněním.

Tejpování je velmi oblíbené u sportovců, pro které byl původně vyvinutý, ale také u pacientů, kteří mají problémy se svaly, šlachami či klouby, trápí je bolesti zad, otoky nebo mají na těle čerstvé jizvy a chtějí urychlit jejich léčbu.

Základním cílem používání tejpovacích pásků je:

  • Stabilizace uvolněných kloubů a šlach
  • Úleva od bolesti „vyřazením“ bolavého místa na chvíli z provozu
  • Usnadnění normálního pohybu

Jak tejpy používat?

Na trhu existuje mnoho druhů tejpovacích pásků, ale poprvé byste měli navštívit fyzioterapeuta, který vám ukáže, jakou pásku použít a jak ji správně aplikovat. Pokud byste je aplikovali špatně, mohli byste si ublížit. Tejpovací pásky se na místě nechávají od tří dní do tří týdnů, záleží na míře postižení.

Fixační tejpování

Fixační tejpování nebo také sportovní tejpování má za úkol, jak už název napovídá, něco zafixovat, upevnit, stabilizovat. Protože fixační tejp není elastický, je po zafixování sníženo proudění krve, proto se nedoporučuje jeho dlouhodobé nošení. Fixační tejpování se často používá místo ortézy, protože narozdíl od ní zaručuje svobodnější možnost pohybu, a je vhodný při zvýšené fyzické námaze.

Kinezio tejpování

Kinezio tejpování je léčebná metoda, která má za cíl nastartovat samoopravný mechanismus organismu a působí na dynamickou podporu svalové funkce. Pásky na kinezio tejping jsou pružnější než sportovní tejpy a kůži na postiženém místě stáhnou, pod ní se vytvoří prostor pro lepší prokrvení a fungování místa. Zároveň ulevují od bolesti, usnadňují léčení zánětlivých procesů a otoků. Tejpovací pásky fungují okamžitě po nanesení. Dají se používat nejen během sportovního výkonu, ale třeba i po něm. Kinezio tejpování je zajištěno elastickými páskami, které jsou voděodolné a rychle schnou.

Tejpování narozdíl od ortézy vůbec neomezují v pohybu a schováte je pod oblečení, přesto je jejich účinek relativně stejný. Nejčastěji jsou u nás tejpy používány na otoky, ramena, kotníky a kolena.

Nejnovější články

Zázrak jménem CBD

CBD, CBD, CBD,… Také máte pocit, že narážíte na tuto zkratku až moc často? Že se ve světě potravinových doplňků, léků a kosmetiky nemluví o ničem jiném? Ano, asi to tak bude, a CBD si tuto pozornost zaslouží právem. Kdo…

inositol - vitamín početí

Inositol – “vitamín“ početí

Čím dál více párů v naší zemi trápí neplodnost, průměrně je to zhruba každý pátý pár. Důvodů je hned několik. Hektická doba, která vede k přemíře stresu, který zatěžuje náš organismus či nesprávná funkce pohlavních orgánů důležitých pro početí jak…

Adaptogeny - 5 přírodních pomocníků v boji proti stresu

Kortizol je hormon, který způsobuje v našem těle stres. Vzniká různými situacemi nebo způsobem života. Přílišné vystavování se stresu přispívá k rozvinutí civilizačních chorob jako jsoi infarkt, mrtvice, ateroskleróza, obezita, zvýšený tlak, diabetes nebo rakovina. Jedním z nejpřirozenějších způsobů, jak kortizol v těle…