Krates.cz
Všechny kategorie
Krates.cz
14. 6. 2020

Černý bez – všestranný lék z přírody

V lidovém lékařství je černý bez považován za jednu z nejvíce léčivých rostlin na světě. Samotný “otec medicíny” Hippokrates tuto přímo zázračnou rostlinu používal a popsal její léčebné účinky. Květy i plody černého bezu jsou plné antioxidantů a vitamínů, které podpoří imunitu a pomohou jak při prevenci, tak léčbě běžných infekcí i různých onemocnění. Pojďme se blíže podívat na kladné účinky černého bezu na naše zdraví, ale také na rizika spojená s jeho užíváním.

Léčivé účinky plodů černého bezu jsou připisovány antokyanům. Tyto látky se řadí mezi flavonoidy a jako správné flavonoidy, mají antokyany významné antioxidační vlastnosti. Bezinky jsou dokonce nejvýznamnějším zdrojem antioxidantů ze všech drobných bobulovin. Patří také k významným zdrojům vitaminu C (60% doporučené denní dávky ve 100 g) a vlákniny.

Infekce dýchacích cest

Sirup z černého bezu byl po staletí užíván na léčbu infekcí dýchacích cest, nachlazení a chřipky. Je známo, že šťáva z plodů zmírňuje průběh infekce a její trvání, pokud se podá do 48 hodin od prvních příznaků. Sirup je dobré užívat i preventivně. Pokud jste si nestihli bobule sami nasbírat nebo se vám nechce pouštět do výroby domácího sirupu z bezpečnostních důvodů, pořiďte si některý z doplňků stravy s výtažky z černého bezu. Jsou dostupné v různých lékových formách, včetně sirupů, kapslí, pastilek nebo žvýkacích bonbónů.

Prevence srdečních chorob a cukrovky

Bezinky obsahují vysoké množství flavonoidů, díky kterým mají nezaměnitelné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Tyto látky jsou obecně prospěšné pro prevenci kardiovaskulárních chorob. Některé studie uvádí, že užíváním plodů černého bezu může dojít ke zlepšení stavu srdce, snížení hladiny cholesterolu a zlepšení hladiny cukru v těle.

Úleva od bolesti

Antokyany jsou známé svými protizánětlivými účinky. Jsou schopné potlačit vylučování oxidu dusnatého (látka zodpovědná za vznik zánětu) imunitními buňkami v těle a tím tlumit zánět. V důsledku toho se může zmírnit bolest a otok.

Zácpa a vylučování

Čaj ze sušených bezinek pomáhá i při léčbě zácpy. Tento laxativní účinek je připisován sloučenině antrachinon, která dokáže zvýšit tlak ve střevu a podpořit peristaltiku. Jako projímadlo se nedoporučuje užívat černý bez déle než 5 dní.
Užitečné nejsou pouze bobule, ale i květy bezu, které působí močopudně a podporují pocení.

Další choroby

Někteří tvrdí, že bobule černého bezu mohou být užitečné při ischiasu, AIDS, neuralgii nebo chronické únavě. Tyto závěry je ale potřeba doplnit dalšími vědeckými studiemi.

Doporučujeme tyto produkty:
Čaj z květu černého bezuKoupit produkt

Rizika spojená s konzumací černého bezu

Otrava bezinkami

Zralé vařené bezinky jsou považované za bezpečné, pokud jsou konzumované v přiměřeném množství. Nadměrná konzumace plodů může způsobit bolesti žaludku a křeče v břiše spojené s průjmem. K výrobě tinktur a konzumaci by se měly používat pouze zralé a uvařené plody.
Některé části rostliny (včetně listů, kořenů, kůry a stonků) obsahují typ jedu známý jako kyanogenní glykosid. Otrava z bezinek je zřídka život ohrožující, ale může způsobit nevolnost, zvracení, průjem, závratě, otupělost, břišní distenzi a potíže s dýcháním. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, kontaktujte svého lékaře.

Černý bez a léky

Látky z černého bezu mohou interagovat s léky určenými k potlačení imunitního systému, což oslabuje jejich účinnost. Jsou to např. mykofenolát, kortikosteroidy, azathioprin, takrolimus, cyklosporin aj.). Vzhledem k jejich účinku na imunitní systém by lidé s poruchami imunity neměli dlouhodobě užívat přípravky z černého bezu bez konzultace s lékařem. Nedoporučuje se ani pro těhotné a kojící ženy.

 

 

 

 

Zdroje:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464614002400
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22129334/
https://www.verywellhealth.com/elderberry-for-colds-and-flu-can-it-help-89559
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323288#how-to-use
https://www.healthline.com/nutrition/elderberry