Krates.cz
Krates.cz

Inositol – “vitamín početí“

inositol - vitamín početí

Čím dál více párů v naší zemi trápí neplodnost, průměrně je to zhruba každý pátý pár. Důvodů je hned několik. Hektická doba, která vede k přemíře stresu, který zatěžuje náš organismus či nesprávná funkce pohlavních orgánů důležitých pro početí jak u mužů, tak žen.
Nejčastější důvody, kvůli kterým se nedaří otěhotnět:

  • Vyšší věk
  • Nadváha
  • Metabolický syndrom
  • Syndrom polycystických ovarií
  • Hormonální nerovnováha
  • Nesprávné dozrávání spermií
  • Snížená tvorba spermií
  • Doplňky stravy při plánování rodičovstvíZobrazit produkty

Co je to Inositol?

Pojmem Inositol je nazvaná skupina devíti sobě podobných látek (stereoizomerů), ze kterých nejznámější a nejdůležitější je myo-inositol. Tato látka je označována jako pseudovitamín a můžeme ji ve větší míře najít v celozrnných výrobcích a citrusech. Kromě svých pozitivních účinků na léčbu diabetes a úzkostí je klíčový pro ty, kteří se snaží otěhotnět. Ženám napomáhá především ke správnému fungování vaječníků, kde ovlivňuje správné dozrávání vajíček. Zmírňuje jejich nadměrnou stimulaci a zlepšuje kvalitu oocytů, tedy samičích pohlavních buněk. Jen tak je zaručena správná ovulace, která je k početí nezbytná. Kromě toho inositol přispívá i k vyrovnávání hladiny hormonů a je nedocenitelným především u žen, které trpí syndromem polycystických ovarií (PCO).

Pokud plánujete dítě, zvýšený příjem inositolu dokáže přispět k úspěšnému početí.

Inositol můžete začít užívat hned poté, co vysadíte antikoncepci. Dokáže tělo lépe připravit na početí dítěte a srovná nepravidelnou menstruaci. Pokud antikoncepci neužíváte, doporučuje se začít s užíváním inositolu alespoň tři měsíce předtím, než se aktivně začnete snažit otěhotnět.
Inositol je nepostradatelným pomocníkem i pro muže. Je důležitý pro tvorbu a dozrávání spermií a zároveň chrání spermie před oxidačním stresem.

Další účinky inositolu

Díky jeho schopnosti obnovovat citlivost na inzulín, je inositol velmi prospěšný u onemocnění diabetem II. typu. Má také velký potenciál při léčbě depresí a některých forem úzkostí, jako jsou panická porucha a nekontrolované přejídání.

Doplňky stravy s inositolemZobrazit produkty

Kolik inositolu je potřeba denně přijmout?

Dospělí jedinec potřebuje denně přijmout čtyři gramy inositolu, což je téměř nemožné pokrýt stravou. Inositol v malé míře obsahují téměř všechny potraviny, významnější množství pak můžeme najít v citrusových plodech, sušeném ovoci, celozrnné mouce, vnitřnostech či v luštěninách. Aby byla pokryta doporučená denní dávka, která je až 4 gramy, je nezbytné přijímat inositol v podobě doplňků stravy. V případě neurologických potíží se denní dávka pohybuje kolem 15 g pokud užíváte inositol v práškové formě.

V jakých potravinách se inositol vyskytuje nejvíce?

Potravina Obsah (mg/g)
Sušené švestky 4.70
Meloun Cantaloupe 3.55
Pomeranč 3.07
Grep 1.99
Limetka 1.94
Borůvky 1,73
Červené fazole 2.49
Tuřín 2.52
Zelené fazolky 1.05-1.93
Pšeničné otruby 2.74
Celozrnná pšeničná mouka 1.42

 

 

Zdroj: https://examine.com/supplements/inositol/

Nejnovější články

Jak vyzrát na atopický ekzém?

Člověk, který se potýká s atopickým ekzémem neboli atopickou dermatitidou, citlivě reaguje na látky, které se běžně objevují všude kolem nás. Ať už jde o vodu, prach, chemické látky v kosmetice či potraviny, všechny tyto látky mohou u atopika působit dráždivě na…

Jak úspěšně zvládnout kojení? Připravte se na něj

Kojení je pro novorozence a maminku prvním společným rituálem, který nejenže utužuje jejich nový vztah, ale zároveň je pro miminka a jejich zdravý vývoj velmi důležitý. Mateřské mléko se totiž již od porodu mění tak, aby co nejvíce plnilo potřeby…

Podpořte boj proti virům přírodními produkty

Viry jsou zodpovědné za vznik mnoha nemocí včetně rakoviny a jsou spojovány s nemocemi jako jsou Alzheimer nebo diabetes typu I. Představují hrozbu pro lidské zdraví zejména v době globalizace, kdy se mohou v důsledku cestování velmi snadno rozšířit po…

Proteiny - jak to s nimi vlastně je?

Ať už se věnujete jakémukoliv sportu nebo toužíte shodit nějaké to kilo, nejspíš vás téma proteinů neminulo. Toto nejen ve fitness světě denně skloňované slovo je však pro svou popularitu opředeno i řadou mýtů a polopravd, které je třeba uvést…