Krates.cz
Všechny kategorie
Krates.cz
7. 10. 2019

Jak na domácí bělení zubů

Zuby jsou vizitkou člověka, proto bychom se o ně měli pečlivě starat. I pokud si ale zuby několikrát denně čistíte, používáte dentální nit či mezizubní kartáček, mohou i tak získat zažloutlé zabarvení, které není příliš estetické. To způsobuje spousta věcí. Největší neplechu dělají samozřejmě cigarety, dále například černý čaj, červené víno či káva. Kromě toho zubní sklovině nesvědčí časté užívání antibiotik. A protože každému z nás záleží na tom, jak naše zuby vypadají, přinášíme tipy na to, jak své zuby vybělit až do původního odstínu svých zubů za pomoci běžně dostupných surovin.

 

Sady na domácí bělení zubů

Zuby si můžete bělit také doma pomocí bělících sad. Zuby by také měly být vyčištěné od zubního kamene, pigmentových skvrn a povlaku, proto vše začíná návštěvou zubního hygienisty. Bělící sady naleznete také běžně v lékárnách, nebo drogeriích je však potřeba myslet na to, že byste je neměli používat v případě, že:
Sady pro bělení zubůZobrazit produkty

– Trpíte zánětem dásní
– Trpíte paradontózou
– Máte neopravené zubní kazy

Bělící pasty

Ideálním pomocníkem pro každodenní udržování bílých a zářivých zubů jsou bělící zubní pasty. Pro viditelný účinek je třeba jejich dlouhodobé a pravidelné užívání. Zaměřte se na pasty bez abrazivních částic, které bělí zuby mechanicky a mohou obrušováním poškodit zubní sklovinu. V dnešní době je veliký výběr kvalitních bělících past, které fungují na principu chemického působení přírodních enzymů, které šetrně odstraňují zabarvení z povrchu zubů.

Přípravky pro bělení zubůZobrazit produkty

Pokud raději saháte po čistě přírodních surovinách, zde jsou naše tipy na ty neúčinnější:

Bělení zubů citrónem

Kyselina citrónová obsažená v citrónech má bělící schopnost. Uřízněte si plátek citrónu, vložte ho do úst tak, aby se dotýkal zubů a nechte působit klidně 20 minut. Případně stejně dlouho dobu citrónem přejíždějte po zubech. Toto bělení opakujte maximálně jednou měsíčně.

Bylinky vhodné na bělení zubů

Pokud pěstujete na zahrádce nebo v květináči bylinky, můžete je využít i jinak než na vaření a do čaje. Velmi pozitivní účinek na zubní dutinu mají šalvěj, máta, hřebíček nebo bazalka svatá, jinak řečeno tulsi. Jednoduše je požvýkejte v ústech. Kromě toho, že zuby vybělí, zbaví vaše ústa bakterií a nepříjemného pachu.

Enzymy obsažené v jahodách

Jahody v sobě mají enzymy, které dokáží pomoct k bílým zubům. Nestačí je však jenom jíst, je potřeba si s nimi trochu pohrát. Vezměte zhruba pět větších jahod, omyjte je, rozmačkejte a naneste kartáčkem na zuby. Nechte působit zhruba pět minut a omyjte. Opakujte maximálně dvakrát měsíčně, aby vám kyselina obsažená v jahodách nepoškodila zuby.

Jedlá soda

Jedlá soda je nedocenitelným pomocníkem v mnoha odvětvích. Stejně, jako dokáže rozpustit například vodní kámen, dokáže si poradit i s tím zubním. Kromě toho ničí bakterie v ústech, zlepšuje dech a bělí zuby. Je však potřeba dávat si pozor na to, abyste jedlou sodu neužívali příliš často. Mohli byste si totiž poškodit zubní sklovinu, a to nenávratně.
Jak jedlou sodu na zuby používat?
V misce smíchejte trochu sody a vody tak, aby vznikla hustá kašička, do které následně namočíte zubní kartáček. Tím zuby vyčistěte, aniž byste na ně příliš tlačili.

Kokosový olej

Určitě už jste o něm také slyšeli. Kokosový olej, který si dokáže poradit téměř se vším, dokonce i s nažloutlými zuby. Namočte do něj kartáček a zuby vyčistěte. Nevyplachujte.
Kurkuma proti bakteriím
Když smícháte známé indické koření právě s kokosovým olejem, získáte rovnou dvojitou dávku bělícího účinku. Jen pamatujte na to, že kurkuma barví ve kromě zubů, pozor tedy na oblečení i umyvadlo. A pro tuto proceduru si raději pořiďte i speciální kartáček, protože štětinky jen tak nevyčistíte. Kurkuma má také dezinfekční účinky, takže ihned po vyčištění budete mít v puse dokonale čisto.