Krates.cz
Všechny kategorie
Krates.cz
12. 2. 2020

Jak úspěšně zvládnout kojení? Připravte se na něj

Kojení je pro novorozence a maminku prvním společným rituálem, který nejenže utužuje jejich nový vztah, ale zároveň je pro miminka a jejich zdravý vývoj velmi důležitý. Mateřské mléko se totiž již od porodu mění tak, aby co nejvíce plnilo potřeby novorozenců, poskytovalo jim výživu a zároveň ochranu. Stejně, jako jste se připravovali na další věci spojené s příchodem miminka, je možné se připravit i na kojení. Co si pořídit, aby šlo vše bez potíží?

 

 

Co si pořídit pro bezproblémové kojení?

Kojení je krásné a přirozené a mohlo by se zdát, že k němu nic kromě prsou nepotřebujeme. Ne vždy jde však všechno hladce, a tak maminky pro usnadnění rády využívají některých pomocníků. 

  • Kojící polštáře

S kojícím polštářem nedochází tolik k namáhání rukou, krku a zad, takže kojení s ním bude snažší a pohodlnější. S používáním mohou začít již nastávající maminky od chvíle, kdy se spaní s velkým bříškem stane nepohodlné.

  • Prsní kloboučky

Prsní kloboučky ocení především maminky s vpáčenými, plochými nebo kojením příliš poraněnými bradavkami. Představit si je můžeme vlastně jako “náhradní” bradavky, z nichž může miminko pohodlně a snadno pít, aniž by přitom zraňovalo maminku. 

  • Formovače bradavek

V případě, že tvar bradavek nepříznivě ovlivňuje kojení, je možné použít i formovače bradavek. 

Doporučujeme tyto produkty:
Kojící polštář s mikroperličkamiKoupit produkt
  • Prsní polštářky

Další oblíbenou pomůckou jsou prsní polštářky, které můžete hledat i pod názvy vložky či tampony do podprsenek. Bez nich se většina maminek neobejde, neboť tyto pomůcky zabraňují tomu, aby mléko prosáklo přes podprsenku a oblečení. Zároveň pomáhají chránit před bakteriemi a podporují nezbytnou cirkulaci. Na výběr jsou polštářky jednorázové nebo bavlněné, které lze vyprat a použít opakovaně. 

  • Odsávačky mléka

Výběr vhodné odsávačky závisí na průběhu kojení a je tak lepší ji pořizovat až po narození miminka. Pokud vše probíhá bez komplikací a potřebujete jen občas ulevit od nalitých prsou, stačí vám odsávačka mechanická, která je levnější a lehčí. Jestliže máte mléka opravdu velký přebytek nebo jej potřebujete často uchovávat do zásoby, bude se vám hodit odsávačka elektrická, s níž je práce rychlejší a efektivnější. 

  • Nádobky na uchovávání mléka

Mateřské mléko je třeba skladovat v čistých a nezávadných nádobách, ideálně v těch, které jsou k těmto účelům přímo vyrobeny. Při nákupu budete mít na výběr ze skleněných a plastových nádob. Těch se v dnešní době nemusíte bát, jelikož jsou vyrobeny z kvalitního plastu, který mléko nepoškodí ani při ohřívání. 

 

Když to nejde: umělé výživy

I když děláte vše správně, někdy se může stát, že miminko se zkrátka přisát nechce. Pro řadu maminek je tato situace velmi stresující, ale je třeba se k ní postavit čelem a dělat, co je v našich silách. V tomto případě je třeba se zaměřit na co nejlepší umělou výživu. Dnes jsou na trhu velmi kvalitní produkty, které se svým složením co nejvíce přibližují mléku mateřskému. Vybírejte je především podle věku miminka.

Počáteční mléka jsou určená novorozencům. Měla by obsahovat adaptovanou bílkovinu kravského mléka, cukry, tuky a také vitamíny, minerály a probiotika. Ta pomáhají k lepšímu vstřebávání a podporují imunitu. 

Pro děti od 6 do 12 měsíců jsou určena mléka pokračovací. U těch se už počítá s tím, že nejsou pro miminko jediným zdrojem obživy, ale že je přikrmováno nemléčnou stravou. Měla by obsahovat více železa, ale také jód, zinek a potřebné vitamíny.

Od 9 měsíce mohou miminka přejít na mléka batolecí, která mají menší obsah bílkovin a počítá se u nich s tím, že už má dítě pestrou stravu. 

 

Potíže po kojení: reflux, kolika a alergie

Pokud miminka často pláčou, bývají kolika nebo reflux obvyklými příčinami. Na vině je přitom většinou nesprávná technika kojení, kdy miminko spolu s mlékem spolyká velké množství vzduchu. Dále mohou být na vině tyto potíže: gastroenterokolický reflex, silný tok mléka, nedostatečná tvorba mléka nebo nadměrná stimulace dítěte. Předejít těmto problémům lze zajištěním správného přisátí a neomezováním doby kojení. Potíže může zmírnit podávání probiotických kapiček.

O alergii na mateřské se toho mnoho neví a pravděpodobně neexistuje. I když někteří odborníci tvrdí, že dítě může přecitlivěle reagovat na bílkovinu laktalbumin obsaženou v mateřském mléce, která je z vélké části podobná bílkovině z kravského mléka. Jisté je, že miminko může být alergické na některou složku, která se do mateřského mléka dostane společně se stravou matky.