Krates.cz
Všechny kategorie
Krates.cz
17. 2. 2020

Jak vyzrát na atopický ekzém?

Člověk, který se potýká s atopickým ekzémem neboli atopickou dermatitidou, citlivě reaguje na látky, které se běžně objevují všude kolem nás. Ať už jde o vodu, prach, chemické látky v kosmetice či potraviny, všechny tyto látky mohou u atopika působit dráždivě na kůži a sliznice dýchacího traktu. Co znamená ekzém nebo dermatitida většina z nás alespoň tuší, ale proč se ekzému říká atopický? Slovo “atopický” se používá ve spojení s přecitlivělostí na alergeny. Mezi atopická onemocnění patří kromě dermatitidy také senná rýma a astma. 

 

Ekzém se bohužel nevyhýbá ani malým dětem, ale naopak, je u nich častější. V České republice je touto alergií postiženo kolem 20% dětí oproti 3% dospělých a celosvětově její výskyt stoupá. Zjistit příčiny vzniku atopického ekzému nejsou vůbec jednoduché. Může se projevovat různě a jeho podoby se v průběhu života mění. Bohužel zatím neexistuje žádný známý lék, který by atopický ekzém léčil, je pouze možné zmírnit projevy.

První příznaky atopického ekzému se mohou objevit již měsíc po narození. Postupem času, jak dítě dospívá, se ekzém často výrazně zlepšuje. Mnohem větší šance, že dítě postihne atopický ekzém, je v případě, když je atopikem již jeden z rodičů. Je-li dítě alergik je zde také vyšší pravděpodobnost, že se u něho onemocnění objeví.

Jaké jsou příznaky atopické dermatitidy?

Atopický ekzém je typický dvěma stádii – klidu a vzplanutí. Akutní stádium se nejčastěji projevuje zarudlou, svědivou kůží a pupínky. Výsledný zánět způsobuje zvýšený průtok krve v postižené oblasti, kůže začne svědit a to nutí k neustálému škrábání.  Tím se ale svěděni shoršuje a taková kůže je velmi náchylná k zanesení infekce. V pokročilé fázi kůže praská a mokvá.

Nelze říci, kde se ekzém vyskytuje nejčastěji. Může se objevit na celém těle, hlavu a obličej nevyjímaje. Atopickému ekzému se však zpravidla nejlépe daří tam, kde je pokožka nejsušší, tedy nárty a zadní část kolen, lokty či pokožka hlavy.

Jak si můžu pomoci?

Následující doporučení mohou pomoci zabránit záchvatům dermatitidy a minimalizovat vysušení kůže:

  1. Hydratujte pokožku nejméně dvakrát denně. Krémy, masti a tělová mléka uzamykají vlhkost v horní vrstvě pokožky a zabrání tak vysušení. Vyzkoušejte více produktů a vyberte si ten, který u vás dobře funguje. Použití vazelíny na kůži vašeho dítěte může pomoci zabránit rozvoji atopické dermatitidy.
  2. Pokuste se identifikovat a vyhnout se věcem, které zhoršují kožní reakci. Mezi ně patří pot, stres, obezita, mýdla, saponáty, prach a pyl. 
  3. Zaměřte se na potraviny, které konzumujete. Potravin, které mohou ekzém shoršovat je celá řada. Abyste věděli jistě, které to jsou, určitě se vyplatí navštívit alergologa.
  4. Omezte své koupele a sprchy na co nejnižší možný čas a nepoužívejte příliš teplou vodu.
  5. Používejte pouze jemná mýdla a šampony, které jsou určené přímo na atopickou pokožku.
  6. Po sprchování se osušte pouze poklepáváním pokožky  ručníkem.
  7. Pravidelně uklízejte a zredukujte počet koberců, záclon a ostatních předmětů, ve kterých se drží prach.

Tip: Pokud si nevíte rady, jaké ovoce nebo zeleninu můžete sníst, aniž by vám to způsobilo nežádoucí reakci, zkuste žlutý meloun, avokádo nebo okurku. Tyto druhy patří mezi nejslabší alergeny.

Doporučujeme tyto produkty:
Emolienční tělové mlékoKoupit produkt

 

Atopický ekzém u miminek 

Neexistuje žádný jistý způsob, jak zabránit dětskému ekzému. Pomáhá ale preventivní mazání pokožky dítěte, přestože se u něho žádné příznaky neprojevily. Hydratujte pokožku miminka minimálně dvakrát denně. Nový krém vždy nejprve vyzkoušejte na malé ploše dětské pokožky, abyste se ujistili, že je dobře snášen.

U miminek je jedním z nejdůležitějších faktorů strava. Někdy může ekzém úzce souviset s některou z alergií na potraviny, nejčastěji se jedná o laktózu či lepek, ale může jít také o jiné potraviny. Abyste měli jistotu, navštivte dětského lékaře, který provede testy a vyvrátí či potvrdí jednotlivé alergie. Pokud jsou alergie vyvráceny, je na čase zaměřit se na přijímání vitamínů B a E, které jsou důležité pro zdravou pokožku. Základem je samozřejmě pestrý jídelníček, dítěti můžete také podávat doplňky stravy.

Z vědeckých studií plyne, že kojení může působit jako ochrana vůči vzniku atopického ekzému. Klíčová jsou probiotika a prebiotika obsažená v mateřském mléce, která přispívají ke správné funkci střevní mikroflóry. V případě že nekojíte, vhodné přípravky pro miminka zakoupíte v lékárně.

Bylinky vhodné při ekzému

Fandíte-li alternativní medicíně, jistě budete chtít vyzkoušet i nějaké bylinky. V každém případě však vždy proveďte test na alergickou reakci. Mastičku či krém natřete jen na malou část kůže a 24 hodin počkejte, jak zareaguje. 

Přestože patří mezi alergenní druhy, olej ze semínek černého rybízu působí preventivně proti atopickému ekzému, ale pouze v případě, že dotyčný již atopickým ekzémem netrpí. Kromě mazání na kůži se doporučuje konzumovat 2 lžičky oleje denně. Při boji proti ekzému je důležité vyčistit tělo od plísní a toxinů, které mohou být skrytými alergeny. S tím vám mohou pomoci extrakty z penízovky, měsíčku, ostropestřce a dubu. Další vhodnou bylinou je aloe vera, které je známé svými čistícími a protizánětlivými účinky.

 

 

Zdroje:

https://www.pravdyoatopii.cz/clanok/1-co-je-atopie

https://www.nhs.uk/conditions/atopic-eczema/