Krates.cz
Všechny kategorie
Krates.cz
8. 1. 2020

Kolagen – skutečná esence mládí

Začneme tím, co to kolagen vlastně je a proč by vám neměl chybět. Kolagen je nejhojnější bílkovina v lidském těle a základní protein pojivové tkáně. Kolagen udržuje strukturu a integritu pokožky, svalů, kostí a šlach. Zjednodušeně řečeno, drží naše tělo pohromadě, dělá naší pleť pevnou, pružnou a vypnutou. Když je tělo mladé, produkuje velké množství kolagenu samo, opravuje škody a zbavuje se starého poškozeného kolagenu. Produkce kolagenu však bohužel s věkem klesá a jeho úbytek má za následek hlavní a nejviditelnější příznaky stárnutí.

Úbytek kolagenu způsobuje hlavní příznaky stárnutí

Vzhledem k tomu, že kolagen tvoří až 70% naší kůže, nejdříve jeho úbytek zaznamenáme na pokožce. Snížená produkce kolagenu se projevuje povadlou pokožkou, vráskami, striemi, kůže již není tak pružná a hladká. Po třicátém roce věku už tělo nevyrábí kolagen jako za mlada, z toho důvodu není schopné efektivně nahrazovat poškozenou tkáň,  a intenzivněji se na pokožce začne projevovat vliv volných radikálů, které v kůži vznikají při působení vnějších faktorů – UV paprsky, znečištěné ovzduší, kouř. Volné radikály napadají kolagenová vlákna, rozbíjí je a poškozují, a to má za následek ztenčení a ochabnutí pokožky.

I uvnitř našeho těla se úbytek kolagenu projevuje negativně. Kolagen je hlavní složkou kloubů a šlach a jeho snížená produkce má za následek obtíže s pohybovým aparátem, především bolesti a nepohyblivost kloubů. Nedostatek kolagenu také způsobuje, že šlachy jsou méně pružné a kosti více křehké, tím se tělo stává náchylnější k úrazům.

Kolagen má vliv i na zdraví vnitřních orgánů. Nejvýrazněji na zdraví střev, kdy napomáhá při léčbě a může předcházet onemocnění  syndromem zvýšené propustnosti střev.

Kolagen dokáže zastavit stárnutí

Příjmem kolagenu v dobře vstřebatelné formě můžete zvýšit jeho hladinu a zbavit se vrásek, bolavých kloubů a mnoha dalších problémů, které sebou přináší vyšší věk. Doplnění kolagenu zlepšuje symptomy artritidy a zdraví kloubů a zlepšuje růst vlasů. Vrásky, jizvy, povadlá kůže a strie mizí a pokožka opět získává mladistvý vzhled.

Začněte se starat o svůj kolagen

  1. Začněte cvičit. Cvičením zvýšíte prokrvení tkání a přívod kyslíku ke kolagenu.
  2. Jezte ovoce a zeleninu bohaté na vitamín C. Ovoce a zelenina bohaté na antioxidanty chrání kolagen zevnitř a stimulují jeho produkci.
  3. Chraňte se před sluncem. Každodenní použití krémů s ochranným filtrem SPF 30 a více je nutností, pokud nechcete nastartovat degradaci kolagenu UV zářením.
  4. Podpořte kolagen deriváty vitamínu A. Kyselina retinová a retinol “zapínají” geny, které se starají o produkci kolagenu. Používáním pleťové kosmetiky s obsahem těchto látek vyhladíte vrásky a získáte hladší pleť. Dokonce produkt Retin-A je prvním lékem na předpis, který se používá kromě léčby akné i na léčbu stárnutí pleti!
  5. Doplňujte kolagen užíváním hydrolyzovaného kolagenu. Nejlepších výsledků dosáhnete užíváním kolagenu vnitřně. Při pořizování dbejte na vysokou kvalitu a hlavně na to, aby kolagen byl v hydrolyzované podobě, jinak tělo není schopné kolagen vstřebat.

Pokud chcete začít s užíváním kolagenu, vybrali jsme pro Vás ty nejlepší produkty:

Top produktKoupit produkt

Proč byste měli užívat hydrolyzovaný kolagen

Abychom z příjmu kolagenu získali co největší užitek, je potřeba užívat kolagen v hydrolyzované formě. Účelem hydrolýzy je co nejvíce zkrátit molekulové řetězce, abychom dosáhli co nejvyšší vstřebatelnosti pro lidský organismus. Hydrolyzovaný kolagen můžete najít i pod názvem kolagenové peptidy.

Na co nezapomenout při užívání kolagenu

 • nezapomeňte při užívání kolagenu na vitamin C. Podporuje vstřebávání kolagenu.
 • pro ještě větší anti-age účinek přidejte ke kolagenu i kyselinu hyaluronovou
 • jezte potraviny bohaté na kolagen – tučné ryby, mořské plody, produkty ze sóji, tmavě zelená listová zelenina
 • retinol a kyselina retinová dokáží stimulovat produkci kolagenu

Užívání kolagenu je bezpečným a snadným způsobem, jak zastavit a zvrátit projevy stárnutí a prospět svému zdraví.