Krates.cz
Všechny kategorie
Krates.cz
29. 7. 2020

Na co myslet, když jedete s miminkem k vodě

Usmálo se na vás štěstí a letos k vám do rodiny přibyl nový člen? Rodičovství je náročná nikdy nekončící směna a vy byste si určitě rádi odpočinuli. Kam ale s miminkem vyrazit, abyste si dovolenou s vrnícím nemluvnětem užili?
Miminka nejsou náročná. Dokud mají čistou plenku, plné bříško a své milující rodiče k dispozici, mají vše, co potřebují. Je jim úplně jedno, jestli spinkají v kočárku na Mácháči, či na Bali. Stejně si první dovolenou pamatovat nebudou. Chcete se vydat někam k vodě a nenapadá vás, kam s miminkem vyrazit? Máme pro vás pár tipů.

Dbejte na základní potřeby

Ať již vyrazíte kamkoliv, zajistěte, aby vaše miminko bylo v bezpečí a mělo k dispozici dostatečně hygienické prostředí. Malá miminka ještě nejsou řádně proočkovaná a některé exotické krajiny vstup do země podmiňují očkováním i na nejrůznější exotické nemoci, například zimnici, žloutence, tyfu a malárii. Svou prázdninovou destinaci tak vybírejte i s ohledem na to, abyste křehký organismus miminka nezatěžovali očkováním navíc, přeci jen miminka a malé děti mají na tyto silné očkovací látky horší reakce.

Tam, kde je horší hygiena je větší pravděpodobnost onemocnění průjmem, i tak pro dospělé „banální nemoc“ může mít u miminka fatální, život ohrožující průběh. V takových zemích lze očekávat i horší lékařskou péči, než na kterou jsme v Evropě zvyklí. Letošní léto máme cestování do exotických zemí omezeno díky světové pandemii koronaviru. Máte-li opravdu malé miminko, ale toužíte jet k moři, zvolte státem doporučené „bezpečné“ destinace. Budete tak více v klidu, a také budete mít větší jistotu, že kdyby se v cílové destinaci situace kolem koronaviru „zvrhla“, dostanete se v bezpečí domů. Ono zůstat někde na letišti bez možnosti s miminkem odcestovat domů určitě není představa o skvělé rodinné dovolené.
Chybu neuděláte, pokud se k moři vydáte v rámci Evropy. Třebaže Chorvatsko má u zkušených cestovatelů pachuť toho, že tam byl každý, nabízí mnoho hezkých míst. Je jen na vás, zda zvládnete s miminkem cestu letadlem, či zvolíte pro rodinu pohodlnější variantu – cestu autem. Pohodlnější v tom smyslu, že budete mít jistotu, že budete moci kdykoliv udělat přestávku, také, že si sebou můžete vzít veškeré nezbytnosti pro miminko. Třeba dětské příkrmy jsou určitě nezbytné, ne ve všech destinacích na malá miminka myslí. A shánět na letišti na poslední chvíli něco k jídlu pro miminko, když nám hrozí, že uletí letadlo, nebo když má let zpoždění, je noční můrou všech maminek.

Podle čeho vybrat ubytování

Hotely pro pobyt s miminkem vybírejte podle toho, zda jsou na návštěvy malých dětí. Měla by být k dispozici dětská postýlka, přebalovací pult, elektřina, možnost ohřívání jídla. Skvělou variantou na výlety s miminky je dětská elektrická ohřívačka na láhve, ve které nejenže ohřejete vodu na přípravu kojenecké výživy, či čaje, ale i první skleničky s jídlem pro malé strávníky. Sice s sebou lze přibalit ovocné kapsičky a hotová jídla, která nepotřebují ohřívat, ale nemůžete tím krmit miminko po celou dobu dvoutýdenní dovolené. V tomto mají výhodu maminky plně kojených dětí, které na přípravu jídel nemusí myslet, mají ho totiž pořád sebou a v ideální teplotě. Ve většině hotelových kuchyní vám na přání dětskou výživu, kašičky a první polívky neuvaří. Prohlédněte si pozorně recenze na vybraný hotel od návštěvníků. Někteří hoteliéři jsou schopni na internetu naslibovat hory doly, ale realita bývá někde jinde.

Koupání s miminkem

Disponuje-li vámi vybraný hotel, či penzion bazénem, myslete také na to, že vaše miminko bude potřebovat speciální plenky do vody, jinak vás s ním do vody nepustí. Raději je také přibalte, protože ne všude jsou na místě k sehnání.
K plenkám do vody pořiďte také krém, či mléko na opalování pro děti s vysokým ochranným faktorem. Miminka mají velmi citlivou pokožku, málo odolnou na sluneční záření. Nic nezkazíte dětskou kosmetikou na opalování s ochranným faktorem 50 a vyšším, i když se vydáte na dovolenou po Česku. Chraňte jim také hlavu pokrývkou hlavy, nejlépe dětským kloboučkem, anebo se vyrábějí speciální kšiltovky pro malé děti, které chrání i krk před spálením. Bude-li mít vaše miminko plenky do vody, nemusíte řešit plavky, ale u větších dětí stojí za zvážení pořídit obleček na plavání, který kryje i ramena, která jsou velmi náchylná ke spálení.

Na co myslet při pobytu v tuzemsku

Rozhodli jste se podpořit českou ekonomiku a letos budete trávit dovolenou s miminkem u nás doma? Má to své výhody, skvěle se domluvíte, do pár hodin se vrátíte zpátky domů, kdyby došlo k nenadálé situaci, a ještě se všude domluvíte. I u našich přehrad a rybníků je krásně. Vyrazit s miminkem pod stan, či do dřevěné chatičky je jen pro milovníky adrenalinu. Raději volte ubytování u vody v hotelu nebo penzionu, který je uzpůsoben pro pobyty rodin s dětmi. Většinou tam panuje přátelská atmosféra, mají k dispozici vybavení pro miminka, v restauracích mají pro malé strávníky připraveny dětské židličky.
Chcete-li svoje miminko vzít do rybníku, či jezera, věnujte pár minut a zjistěte si, zda je koupání v něm vhodné pro malé děti. Nekoupejte se s miminkem na přírodních koupalištích, kde je hlášen zhoršený stav vody. Zdravotní potíže mohou při koupání způsobit sinice a některé další druhy řas. Některé druhy sinici obsahují i jedovaté látky, které mohou způsobit, kromě vyrážky, zánětu spojivek i lehkou žaludeční otravu. Proto bedlivě sledujte varování hydrologů a hygieniků a na zakázaných místech se rozhodně s miminky nekoupejte.
Vyberte pouze zdravotně nezávadné toky a v každém případě je vhodné po koupání v přírodní nádrži miminko vykoupat v čisté vodě a pečlivě namazat jeho pokožku. Mají mnohem více citlivou kůži než my dospělí.


Ať již budete trávit dovolenou s miminkem u nás, či vyrazíte k moři, nezbývá vám než popřát krásné léto a nezapomenutelné zážitky.