Krates.cz
Všechny kategorie
Krates.cz
22. 6. 2020

Nanotechnologie v kosmetice: Kde je hledat?

Už jste se s pojmem nanotechnologie nebo nanočástice v kosmetice setkali, ale přesně nevíte, co si pod tímto představit a hlavně, v jakých produktech je hledat? Připravili jsme pro vás stručný přehled o tom, k čemu nanočástice v kosmetice slouží, za jakým účelem se používají a na závěr, ve kterých konkrétních produktech se nachází.

Nanočástice jsou definovány jako objekty, které jsou alespoň v jednom rozměru menší než 100 nm a větší než 1 nm (1 nm = 1 miliardtina metru). Pro představu, lidský vlas měří v průměru 80 000 nm. Jsou zajímavé svými jedinečnými vlastnostmi, které se u stejné látky neprojeví, když je ve větších rozměrech. Právě díky svým speciálním vlastnostem našly nanomateriály využití v mnoha odvětvích včetně kosmetického průmyslu.

K čemu slouží nanočástice v kosmetice a jaké materiály se používají?

V kosmetice se nanomateriály používají za účelem zvýšení účinnosti celé řady produktů a v průběhu let se jejich užití výrazně zvyšuje. Dokonce nejvyšší podíl v celém výzkumu a vývoji nanomateriálů v současné době připadá na kosmetologii.

Výhody použití nanomateriálů v kosmetologii:
  • Prodlužují dobu působení a biologickou dostupnost účinné složky
  • Zvyšují rozpustnost lipofilních účinných látek ve vodě
  • Zvyšují účinnost produktu
  • Usnadněné použití produktu
  • Snižují nepříznivé účinky a toxicitu

Materiály, které se nejčastěji v kosmetice nachází jsou stříbro, uhlík, oxid titaničitý (TiO2), oxid zinečnatý (ZnO), oxidy železa a zlato. Najdeme je v opalovacích krémech, přípravcích proti stárnutí, péči o vlasy, dekorativní kosmetice a mnoho dalších.

Nanočástice v kosmetice můžou mít podoby:

Aktivní přísady
1. Nanočástice v přípravku aktivně plní nějakou funkci – filtrují UV záření, působí proti vráskám, zacelují poškozený vlas.
Nosič aktivní látky
2. Tyto látky nejsou samy o sobě biologicky aktivní, ale slouží k dopravení aktivních přísad jako jsou vitaminy, antioxidanty, anti-aging substance na potřebné místo.
3. Přídavná látka
Jsou to příměsi, které např. vylepšují konzistenci nebo vzhled výrobku.

V jaké kosmetice se s nanočásticemi setkáme nejvíce?

Sluneční kosmetika

Pamatujete na hutné krémy na opalování, které se na pokožce nedaly rozetřít, ať jste se snažili, jak jste chtěli? Mohly za to minerální prášky TiO2 a ZnO, které se jako UV filtry přidávají do opalovacích krémů už po celá desetiletí. Tyto prášky odrážely viditelné světlo a způsobovaly tak bílý povlak na pokožce. Jiné je to ale u prášků tvořených z nanočástic. Stejné minerály v nanorozměrech světlo nerozptylují a jsou na kůži neviditelné. Ve srovnání s chemickými UV filtry chrání okamžitě po nanesení, jsou na slunci stabilní a nedráždí pokožku.

Přípravky proti stárnutí pleti

Velmi dobrou zprávou je, že nanotechnologie se čím dál více uplatňují v oblasti anti-ageing kosmetiky a rozhodně mají čím přispět. Speciální nanočástice se používají především k zapouzdření aktivních látek, které jsou rozpustné ve vodě a těžko pronikají do pokožky. Jsou jimi např. vitamin C, peptidy a retinol, které se díky nanotechnologiím dostanou hlouběji do kůže a zefektivní se tak jejich omlazující účinek. Dokonce se vyrábí i specifické molekuly, které se umí zakotvit na místech jako jsou vrásčitá kůže nebo melanin, a působit přímo tam, kde je nejvíce potřeba.

Kosmetika proti akné

Antimikrobiální vlastnosti stříbra jsou známé již od 19. st. Moderní kosmetologie nepoužívá nic jiného, ale akorát přešla do mnohem menších rozměrů. Nanočástice stříbra se používají v krémech pro potlačení zánětlivých procesů na kůži a bojují tak proti akné. Díky svým rozměrům pronikají hlouběji do pokožky a lépe tak působí v místě zánětu.

Vlasová kosmetika

V oblasti péče o vlasy se kosmetické společnosti soustřeďují jak na vývoj produktů, které zajistí zdravé a lesklé vlasy, tak na přípravky proti vypadávání vlasů. Pro dopravení vlasové kosmetiky přímo do vnitřní struktury vlasových vláken) se využívají nanoemulze. Hedvábný protein sericin se do šamponů a kondicionérů přidává jako prostředek pro zacelení poškozených vlasů. Nanočástice oxidu hlinitého a oxidu titaničitého zase našly uplatnění ve stylingových přípravcích, dodávají vlasům objem a umožňují styling bez zatěžování, slepování a poškození vlasového vlákna.

Konkrétní kosmetické přípravky využívající nanotechnologie:

 

Název produktu Značka Účinek
100% minerální Attitude Sluneční ochrana pro děti
Photoderm Mineral Bioderma Sluneční ochrana
Sun Mineral Clinique Sluneční ochrana
Avéne Sun Avéne Sluneční ochrana
Capture Totale Dior Péče o pleť, odstraňuje vrásky a tmavé skvrny, rozjasňující efekt, ochrana proti slunci
Hydra Zen Lancôme Péče o pleť – hydratace a zjemnění pleti
C-Vit Liposomal Serum Sesderma Péče o pleť – hydratace, stimulace tvorby kolagenu, zlepšuje elasticitu a pevnost pleti, rozjasňuje
Fillderma Lips Lip Volumizer Sesderma Péče o rty – zvětšuje objem rtů, vyplňuje vrásky, hydratuje a definuje kontury rtů
Pureology Péče o barvené a poškozené vlasy

 

Zdroje:

https://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/45422/egorkina_2019_dp.pdf?sequence=1&isAllowed=y
https://www.azonano.com/article.aspx?ArticleID=3100
https://www.happi.com/issues/2015-09-01/view_anti-aging–cosmeceutical_corner/how-nanotechnology-enhances-anti-aging-product-efficacy/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3853888/
https://www.nanowerk.com/nanotechnology-in-cosmetics.php