Krates.cz
Všechny kategorie
Krates.cz
23. 10. 2019

Přírodní léky pro oddálení a zmírnění projevů menopauzy

Menopauza, jiným názvem přechod či klimakterium, je diagnostikována u žen, které 12 po sobě následujících měsíců nemenstruovaly a nejsou dále schopné otěhotnět. Jde o dobu, kdy vaječníky přestávají vykonávat svojí funkci a snižuje se produkce ženského pohlavního hormonu estrogenu. Většinou nastane mezi 45. a 60. rokem života s průměrným věkem 49-51 let. Věk je ale samozřejmě velmi individuální a záleží na mnoha faktorech od genetiky, přes zdravotní stav, až po životosprávu každé ženy. Právě u žen, které nedbají o správný životní styl, například nejí vyváženou stravu a nesportují, se mohou příznaky projevit poněkud výrazněji.

 

Hlavní příznaky menopauzy

 • Bušení srdce
 • Návaly horka
 • Výraznější pocení
 • Nespavost
 • Deprese
 • Podrážděnost
 • Přibírání na váze
 • Citlivost prsů
 • Suchá pokožka a oči
 • Vaginální suchost
 • Infekce urogenitálního traktu
 • Bolesti hlavy
 • Svalová oslabenost
 • Řídnutí kostí (osteoporóza)

Příznaky blížící se menopauzy se mohou objevit již několik let před poslední periodou. Objevují se názory, že již v té době je dobré začít s užíváním hormonů, aby při příchodu skutečného klimakteria výkyvy nebyly tak razantní. Ne každá žena je však fanynkou umělých hormonů. Není ale třeba házet flintu do žita, naštěstí existují i přírodní pomocníci.

Rostliny obsahující fytoestrogeny

Fytoestroeny jsou rostlinné hormony, které můžeme najít v některé zelenině, ovoci, luštěninách, obilninách a bylinkách, a jsou velmi podobné lidskému estrogenu. Nejrozšířenějším rostlinným estrogenem jsou izoflavony, jejichž hlavním zdrojem je sója a červený jetel, v nižších koncentracích jsou přítomny v čočce, fazolích, hrachu, cizrně a jiných bobovitých. Dalšími významnými fytoestrogeny jsou lignany, které jsou nejvíce obsaženy v semínku lnu setého, dále cereáliích, oříškách a bobulovinách.

Kontryhel obecný

Kontryhel je známý jako lék na všechno, co se týká ženského pohlavního ústrojí.  Je nepostradatelný při menstruačních poruchách a proto si poradí i s měnící se funkcí vaječníků. Má schopnost zmírňovat zánětlivá onemocnění podbřišku a zároveň posiluje ochablé vazivo dělohy, působí proti potratům a zvyšuje šanci početí. Má výrazně pozitivní vliv na psychický stav žen v přechodu.

Ploštičník hroznatý

Ploštičník je již po staletí oblíbenou rostlinou pro zmírnění příznaků menopauzy. Dokáže snížit množství luteotropního hormonu, který je během menopauzy zesílen a způsobuje právě návaly horka.

Andělika čínská

Andělika je rostlina, kterou s oblibou užívali již staří Číňané. Má blahodárný vliv na normální funkci pohlavního ústrojí u žen, zmírňuje příznaky menopauzy a osvěžuje tělo. Také pomáhá proti vysušování poševní sliznice, které má za následek bolestivý pohlavní styk.

Chřest hroznovitý

Tato rostlina známá v ajurvédské medicíně pod názvem Šatavari ovlivňuje pozitivně ženské pohlavní orgány a má zejména příznivý vliv na hormonální systém. Při menopauze odstraňuje nežádoucí příznaky jako jsou návaly horka, nespavost a úkosti.

Smldinec chlupatý

Smldinec je další z významných rostlin, které mohou skvěle napomoci v boji proti nežádoucím vlivům menopauzy. Obsahuje látku diosgenin, která díky své síle dokáže vyrovnávat hladinu hormonů, které jsou pro ženy v tomto období tolik nezbytné, a odrážet tak návaly horka, změny nálad a další příznaky spojené s klimakteriem.

Doporučujeme tyto produkty:
Nejprodávanější přípravek se sójouKoupit produkt