fbpx
Krates.cz
Krates.cz

Přírodní léky pro oddálení a zmírnění projevů menopauzy

Menopauza, jiným názvem přechod či klimakterium, je diagnostikována u žen, které 12 po sobě následujících měsíců nemenstruovaly a nejsou dále schopné otěhotnět. Jde o dobu, kdy vaječníky přestávají vykonávat svojí funkci a snižuje se produkce ženského pohlavního hormonu estrogenu. Většinou nastane mezi 45. a 60. rokem života s průměrným věkem 49-51 let. Věk je ale samozřejmě velmi individuální a záleží na mnoha faktorech od genetiky, přes zdravotní stav, až po životosprávu každé ženy. Právě u žen, které nedbají o správný životní styl, například nejí vyváženou stravu a nesportují, se mohou příznaky projevit poněkud výrazněji.
Doplňky stravy při menopauzeZobrazit produkty

Mezi hlavní příznaky patří:

 • Bušení srdce
 • Návaly horka
 • Výraznější pocení
 • Nespavost
 • Deprese
 • Podrážděnost
 • Přibírání na váze
 • Citlivost prsů
 • Suchá pokožka a oči
 • Vaginální suchost
 • Infekce urogenitálního traktu
 • Bolesti hlavy
 • Svalová oslabenost
 • Řídnutí kostí (osteoporóza)
Doplňky stravy se sójouZobrazit produkty

Příznaky blížící se menopauzy se mohou objevit již několik let před poslední periodou. Objevují se názory, že již v té době je dobré začít s užíváním hormonů, aby při příchodu skutečného klimakteria výkyvy nebyly tak razantní. Ne každá žena je však fanynkou umělých hormonů. Není ale třeba házet flintu do žita, naštěstí existují i přírodní pomocníci.

Rostliny obsahující fytoestrogeny

Fytoestroeny jsou rostlinné hormony, které můžeme najít v některé zelenině, ovoci, luštěninách, obilninách a bylinkách, a jsou velmi podobné lidskému estrogenu. Nejrozšířenějším rostlinným estrogenem jsou izoflavony, jejichž hlavním zdrojem je sója a červený jetel, v nižších koncentracích jsou přítomny v čočce, fazolích, hrachu, cizrně a jiných bobovitých. Dalšími významnými fytoestrogeny jsou lignany, které jsou nejvíce obsaženy v semínku lnu setého, dále cereáliích, oříškách a bobulovinách.

Čaje a doplňky stravy s kontryhelemZobrazit produkty

Kontryhel obecný

Kontryhel je známý jako lék na všechno, co se týká ženského pohlavního ústrojí.  Je nepostradatelný při menstruačních poruchách a proto si poradí i s měnící se funkcí vaječníků. Má schopnost zmírňovat zánětlivá onemocnění podbřišku a zároveň posiluje ochablé vazivo dělohy, působí proti potratům a zvyšuje šanci početí. Má výrazně pozitivní vliv na psychický stav žen v přechodu.

Ploštičník hroznatý

Ploštičník je již po staletí oblíbenou rostlinou pro zmírnění příznaků menopauzy. Dokáže snížit množství luteotropního hormonu, který je během menopauzy zesílen a způsobuje právě návaly horka.

Andělika čínská

Andělika je rostlina, kterou s oblibou užívali již staří Číňané. Má blahodárný vliv na normální funkci pohlavního ústrojí u žen, zmírňuje příznaky menopauzy a osvěžuje tělo. Také pomáhá proti vysušování poševní sliznice, které má za následek bolestivý pohlavní styk.

Smldinec chlupatý

Smldinec je další z významných rostlin, které mohou skvěle napomoci v boji proti nežádoucím vlivům menopauzy. Obsahuje látku diosgenin, která díky své síle dokáže vyrovnávat hladinu hormonů, které jsou pro ženy v tomto období tolik nezbytné, a odrážet tak návaly horka, změny nálad a další příznaky spojené s klimakteriem.

 

 

Nejnovější články

Léčba enzymy

Od narození jsou enzymy součástí našeho těla. Během toho, jak se vyvíjíme a rosteme, se znovu neustále tvoří. Čím víc ale stárneme, tím méně enzymů je schopné tělo vytvořit. Nedostatek enzymů se projevuje mnoha způsoby. Tím hlavním je hromadění škodlivých…

Zbavte se celulitidy pomocí přírodních olejů

Oleje jsou často používaným prostředkem nejen v kuchyni, ale i v kosmetice a v lékařství. Mezi ně patří i esenciální oleje, které přináší benefity jak v oblasti krásy, zdraví či při relaxačních praktikách.  Co se celulitidy, jinak řečeno pomerančové kůže, týče, potýká se s ní…

Slaďte zdravěji, aneb čím nahradit rafinovaný cukr

Většina z nás ví, že konzumace cukru není úplně nejzdravější, ale málokdo si uvědomuje, že rizika jsou mnohem větší než zkažené zuby. Nadbytek cukru je spojován s mnoha vážnými onemocněními, jako je cukrovka, obezita, srdeční onemocnění i rakovina. Umělá sladidla…