Krates.cz
Krates.cz

Přírodní léky pro oddálení a zmírnění projevů menopauzy

Menopauza, jiným názvem přechod či klimakterium, je diagnostikována u žen, které 12 po sobě následujících měsíců nemenstruovaly a nejsou dále schopné otěhotnět. Jde o dobu, kdy vaječníky přestávají vykonávat svojí funkci a snižuje se produkce ženského pohlavního hormonu estrogenu. Většinou nastane mezi 45. a 60. rokem života s průměrným věkem 49-51 let. Věk je ale samozřejmě velmi individuální a záleží na mnoha faktorech od genetiky, přes zdravotní stav, až po životosprávu každé ženy. Právě u žen, které nedbají o správný životní styl, například nejí vyváženou stravu a nesportují, se mohou příznaky projevit poněkud výrazněji.

 

Mezi hlavní příznaky patří:

 • Bušení srdce
 • Návaly horka
 • Výraznější pocení
 • Nespavost
 • Deprese
 • Podrážděnost
 • Přibírání na váze
 • Citlivost prsů
 • Suchá pokožka a oči
 • Vaginální suchost
 • Infekce urogenitálního traktu
 • Bolesti hlavy
 • Svalová oslabenost
 • Řídnutí kostí (osteoporóza)

Příznaky blížící se menopauzy se mohou objevit již několik let před poslední periodou. Objevují se názory, že již v té době je dobré začít s užíváním hormonů, aby při příchodu skutečného klimakteria výkyvy nebyly tak razantní. Ne každá žena je však fanynkou umělých hormonů. Není ale třeba házet flintu do žita, naštěstí existují i přírodní pomocníci.

Rostliny obsahující fytoestrogeny

Fytoestroeny jsou rostlinné hormony, které můžeme najít v některé zelenině, ovoci, luštěninách, obilninách a bylinkách, a jsou velmi podobné lidskému estrogenu. Nejrozšířenějším rostlinným estrogenem jsou izoflavony, jejichž hlavním zdrojem je sója a červený jetel, v nižších koncentracích jsou přítomny v čočce, fazolích, hrachu, cizrně a jiných bobovitých. Dalšími významnými fytoestrogeny jsou lignany, které jsou nejvíce obsaženy v semínku lnu setého, dále cereáliích, oříškách a bobulovinách.

Kontryhel obecný

Kontryhel je známý jako lék na všechno, co se týká ženského pohlavního ústrojí.  Je nepostradatelný při menstruačních poruchách a proto si poradí i s měnící se funkcí vaječníků. Má schopnost zmírňovat zánětlivá onemocnění podbřišku a zároveň posiluje ochablé vazivo dělohy, působí proti potratům a zvyšuje šanci početí. Má výrazně pozitivní vliv na psychický stav žen v přechodu.

Ploštičník hroznatý

Ploštičník je již po staletí oblíbenou rostlinou pro zmírnění příznaků menopauzy. Dokáže snížit množství luteotropního hormonu, který je během menopauzy zesílen a způsobuje právě návaly horka.

Andělika čínská

Andělika je rostlina, kterou s oblibou užívali již staří Číňané. Má blahodárný vliv na normální funkci pohlavního ústrojí u žen, zmírňuje příznaky menopauzy a osvěžuje tělo. Také pomáhá proti vysušování poševní sliznice, které má za následek bolestivý pohlavní styk.

Chřest hroznovitý

Tato rostlina známá v ajurvédské medicíně pod názvem Šatavari ovlivňuje pozitivně ženské pohlavní orgány a má zejména příznivý vliv na hormonální systém. Při menopauze odstraňuje nežádoucí příznaky jako jsou návaly horka, nespavost a úkosti.

Smldinec chlupatý

Smldinec je další z významných rostlin, které mohou skvěle napomoci v boji proti nežádoucím vlivům menopauzy. Obsahuje látku diosgenin, která díky své síle dokáže vyrovnávat hladinu hormonů, které jsou pro ženy v tomto období tolik nezbytné, a odrážet tak návaly horka, změny nálad a další příznaky spojené s klimakteriem.

Nejprodávanější přípravek se sójouKoupit produkt

Nejnovější články

3 základní kroky, pomocí kterých zhubnete a váhu si udržíte

Je tu další rok a mnoho z nás se pokouší dodržovat diety, které jsme si už poněkolikáté naordinovali v rámci novoročního předsevzetí. Většina diet ale způsobí pouze hlad a rozmrzelost a časem se vzdáme svého plánu o krásnější tělo. Čeho…

Domácí diagnostické testy

Těhotenský test nebo alkotester jsou široce rozšířené diagnostické testy pro domácí použití a zná je každý z nás. Ale víte, na co se všechno můžete testovat v klidu vašeho domova a ušetřit tak drahocenný čas a nervy u doktora a…

Kolagen - skutečná esence mládí

Začneme tím, co to kolagen vlastně je a proč by vám neměl chybět. Kolagen je nejhojnější bílkovina v lidském těle a základní protein pojivové tkáně. Kolagen udržuje strukturu a integritu pokožky, svalů, kostí a šlach. Zjednodušeně řečeno, drží naše tělo…

Bachovy esence proti stresu, úzkosti a nízkému sebevědomí

V různých životních situacích se na nás nahrne spousta povinností, někteří z nás je zvládají lépe, jiní hůře. Když psychicky náročné období trvá delší dobu, dojde u druhé skupiny k celkovému snížení kvality života a mohou se objevit úzkosti a deprese, tzn.…