Krates.cz
Všechny kategorie
Krates.cz
1. 7. 2020

Nesnášenlivost laktózy u kojenců

Příchod miminka obrátí náš dosavadní život vzhůru nohama. Najednou se musíme starat o to maličké křehké stvoření, které je na nás naprosto závislé. Větší starosti novopečeným rodičům přidělají miminka, která mají nějaký zdravotní problém, ale uvidíte, že pokud zapojíte rozum a svému miminku věnujete dostatek lásky, vše spolu zvládnete.

 

Jaké jsou příznaky nesnášenlivosti laktózy u kojenců?

Nejčastějším problémem bývá s tím, že miminko trpí alergií na bílkovinu kravského mléka, či intolerancí laktózy. Pokud se vám zdá, že vaše dítě má potíže s trávením mléčných výrobků, zkontrolujte, zda netrpí některými znaky nesnášenlivostí laktózy. Mezi příznaky nesnášenlivosti laktózy u kojenců obvykle patří:

• průjem,
• žaludeční křeče,
• nadýmání,
• plynatost,
• krev ve stolici,
• podrážděnost, či naopak apatie.

Protože miminka ještě nemohou mluvit, nemohou vysvětlit, co je trápí. Není tedy vždy snadné zjistit, kdy mají žaludeční potíže. Existují však určitá chování u miminek, která na diskomfort mohou ukazovat:

• miminko je plačtivé, při pláči se prohýbá, kroutí a má zaťaté pěstičky,
• větší miminka přitahují kolínka k bříšku, či kopou nožičkama,
• nafouklé bříško v oblasti žaludku,
• potíže s plynatostí a se stolicí,
• někdy je příznakem laktózové intolerance i ekzém, či kopřivka.

Příznaky nesnášenlivosti laktózy začínají krátce po krmení – půl hodiny až dvě hodiny po jídle. Ať již po kojení, či podání mléčné výživy pro kojence. Je rozdíl mezi nesnášenlivostí laktózy a alergií na bílkovinu kravského mléka. Pro laika toto může být velmi těžké odlišit, protože příznaky jsou velmi podobné. Alergie na kasein, bílkovinu kravského mléka, často mívá i další příznaky: pískání na plicích, kašel, otoky, svědění pokožky, vodnaté oči, zvracení natráveného mléka (neplést s refluxem), hlenovitá stolice s příměsí krve.
Pokud máte podezření na alergii na mléko – i na mírnou alergii – navštivte lékaře. Alergie na mléko může postupovat a způsobit závažné zdravotní problémy, jako je pokles krevního tlaku, potíže s dýcháním a anafylaxe. Podle výzkumů alergie na mléko postihují asi 3 % dětí do 3 let věku.

Jak častá je nesnášenlivost laktózy u dětí?

Většinou se nesnášenlivost laktózy, či alergie na laktózu objevuje až ve starším, ne-li dospělém věku. Je to způsobeno tím, že s věkem přirozeně klesá produkce enzymu laktázy, který nám pomáhá laktózu trávit. Nesnášenlivost laktózy u kojenců je tak méně častá, ale ne vzácná. Existují k ní dědičné dispozice.

Vrozený deficit laktázy

Některé děti trpí nesnášenlivostí laktózy, protože se rodí se zhoršenou produkcí enzymů laktázy, jedná se o vrozený deficit laktázy. Většinou se na to přijde ještě v porodnici. Téměř okamžitě po pití mateřského mléka, začne miminko trpět dyskomfortem. Odahduje se, že 1 z 60000 novorozenců má vrozený deficit. Příčinou tohoto nedostatku je mutace genu LCT, který dává tělu pokyn k produkci enzymu potřebného ke štěpení laktózy.

Vývojová deficience laktázy

Některé předčasně narozené děti se rodí s vývojovým deficitem laktázy. Jedná se o dočasnou nesnášenlivost, která se vyskytuje u kojenců narozených před plně rozvinutým střevem, obvyklé u novorozenců, kteří se narodili před ukončeným 34. týdnem těhotenství. Nejedná se o dědičné onemocnění, proto děti z tohoto problému také častěji „vyrostou“. Ve zkratce to znamená, že kdyby tento novorozenec vydržel u maminky v bříšku do běžného 40. týdne, problémy s trávením by neměl.

 

Jak je u dítěte diagnostikována nesnášenlivost laktózy?

Pokud má vaše dítě známky nesnášenlivosti laktózy, promluvte si s pediatrem. Ten vám poradí, a dokáže navíc rozlišit, či vaše miminko trpí nesnášenlivostí laktózy, či alergií na kasein. Obvykle doporučí, abyste se při kojení vyhnula konzumaci mléčných výrobků na dva týdny, či miminko krmila výživou pro kojence bez obsahu laktózy. Pokud potíže ustoupí, dalším krokem je odeslání k alergologovi, který provede přesnější testy. Gastroenterolog může odebrat vzorek stolice, nízká kyselost bývá příznakem malabsorpce laktózy a stopy glukózy jsou dalším důkazem nestrávené laktózy.

 

Jak ovlivňuje nesnášenlivost laktózy jídelníček miminka?

Pokud lékař vašemu miminku potvrdil nesnášenlivost laktózy, nepanikařte. To, zda dokážete pokračovat v kojení, závisí na typu nedostatku laktázy. Existuje řešení. Pokud kojíte, budete muset s miminkem držet bezlaktózovou dietu. Není to nic náročného. Mateřské mléko posiluje imunitní systém děťátka a tak kojení představuje pořád nejlepší způsob výživy. Pokud má vaše dítě vývojovou deficienci laktázy v důsledku předčasného porodu, tento stav se během několika týdnů nebo měsíců upraví sám. Vaše dítě může tedy bez problémů dostávat upravenou mléčnou výživu nebo vaše mateřské mléko, ale samozřejmě obojí bez laktózy.
Kojení však není možné, pokud má vaše dítě vrozený deficit laktázy. Laktóza v mateřském mléce může způsobit těžký průjem a vést k dehydrataci a ztrátě elektrolytů. Budete muset krmit své dítě kojeneckou výživou bez laktózy. Nemusíte si připadat jako špatná matka, pokud nemůžete své miminko kojit. Počáteční upravená kojenecká mléka jsou dnes již na velmi vysoké úrovni, a je lepší, když miminko pije mlíčko z lahvičky, než aby se mu zhoršovaly zdravotní problémy. Tělesnou blízkost, kterou kojení poskytuje, mu můžete nahradit, když ho budete krmit v náručí, nejlépe bez oblečení tělo na tělo.

Doporučujeme tyto produkty:
Nestlé AL 110 Lactose FreeKoupit produkt

 

Vyhraje moje dítě nad intolerancí laktózy?

Prognózy se různí podle důvodu nesnášenlivosti. Nesnášenlivost laktózy po prodělané virové nemoci nebo předčasném porodu je obvykle dočasná. Tělíčko vašeho miminka se nakonec naučí produkovat normální hladiny enzymu laktázy, které tráví mléčný cukr.
Vrozený (genetický) nedostatek laktázy je však celoživotním stavem a je třeba upravit stravu vašeho maličkého, aby se zabránilo problémům s alergií a prospíváním.
Dobrou zprávou je, že kojenecká výživa neobsahující laktózu obsahuje kvalitní živiny – jako vápník, vitamín D a vitamín A, stejně jako běžná kojenecká mléka.

 

Potraviny, kterým je třeba se vyhnout

Když kupujete jídlo pro své dítě, přečtěte si štítky a nekupujte mléka a jídla obsahující laktózu, syrovátku, mléčné produkty, sušená mléka, tvaroh a jogurty. Pro větší kojence je možné nahradit klasické mléčné výrobky, těmi vyrobenými z rostlinných mlék. Existuje nepřeberné množství sójových, kokosových, mandlových mlék, jogurtů a pudingů. Klasická mléčná formule pro kojence se nahrazuje mlékem se sníženým obsahem laktózy.
Pozor například na většinu granulovaných čajů pro miminka a batolata, většinou je v nich laktóza obsažena také. Nezapomínejte číst etikety, časem se naučíte eliminovat všechny „škodlivé“ potraviny a uvidíte, že v obchodě nestrávíte delší dobu, než ti, kteří etikety nečtou.