Krates.cz
Všechny kategorie
Krates.cz
10. 2. 2020

Podpořte boj proti virům přírodními produkty

Viry jsou zodpovědné za vznik mnoha nemocí včetně rakoviny a jsou spojovány s nemocemi jako jsou Alzheimer nebo diabetes typu I. Představují hrozbu pro lidské zdraví zejména v době globalizace, kdy se mohou v důsledku cestování velmi snadno rozšířit po celém světě. Příkladem může být nyní aktuální onemocnění s názvem Covid-19, které vyvolává těžkou akutní infekci dýchacích cest a v těžších případech zápal plic. Způsobuje ho nový typ koronaviru SARS-CoV-2, který se z Číny rozšířil do dalších států světa. Pojďme si ale říct něco o virových onemocněních, se kterými se běžně setkáváme, a jaké přírodní prostředky nás proti nim ochrání nebo urychlí léčbu.

U nás běžná virová onemocnění

Chřipka
Málokdo vnímá chřipku jako závažné onemocnění, přestože jí každoročně u nás onemocní statisíce obyvatel a kolem 2000 lidí na ní zemře. Ve 20. století způsobila epidemii, kterou nepřežilo několik milionů lidí. Chřipku způsobují viry z čeledi Orthomyxoviridiae, které napadají dýchací cesty a přenáší se kapičkami slin.

Tip: Udělejte si domácí CRP test, abyste věděli zda bojujete s bakteriální nebo virovou infekcí, u které nemá smysl brát antibiotika.

Nachlazení

Nachlazení je málo závažné virové onemocnění postihující horní dýchací cesty. Příznaky jsou určitě dobře známé každému z nás, patří mezi ně kašel, bolest v krku, rýma a ucpaný nos.

Herpetické infekce

Existuje 8 herpesvirů, které dokáží infikovat lidi. I po prodělání nemoci zůstávají viry v hostitelských buňkách a při oslabení imunity může nemoc znovu propuknout. Herpesviry dokáží vyvolat širokou škálu syndromů od oparu na rtech, genitáliích, plané neštovice, pásový opar, mononukleózu (má ji na svědomí virus Epstein-Barrové, u kterého se prokázala souvislost s rakovinou), nádorová bujení a další.

Virová hepatitida

Hepatitidu neboli zánět jater způsobuje 5 virů a jsou značené Hepatitis A, B, C, D a E (D a E není u nás rozšířen). Hepatitis A, které se také říká infekční žloutenka nebo nemoc špinavých rukou, se šíří vodou a potravou infikovanou lidskou stolicí a příznaky jsou podobné chřipce. Hepatitis B se šíří krví, pohlavním stykem nebo z matky na dítě při porodu. Inkubační doba je velmi dlouhá 50 – 150 dní a první příznaky jsou podobné chřipce. Poté se u dospělých objeví typické zežloutnutí kůže. Hepatitida typu B patří k onemocnění jater, které celosvětově způsobuje nejvyšší počet úmrtí. U nás se proti této nemoci lze očkovat. Hepatitis typu C je rozšířen především mezi narkomany a přenáší se krví. U většiny nakažených se rozvine chronická forma nemoci.

Papilomaviry

Infekce lidskými papilomaviry se přenáší především pohlavní cestou, kde stačí i kontakt se sliznicí nebo infikovanými sexualními pomůckami apod. Možný je i přenos z matky na dítě při porodu. Nemoc dokáže vyvolat bradavice nebo rakovinu děložního čípku, penisu, konečníku a hrtanu. Asi 80% lidí se během sexuálního života s těmito viry setká a v průběhu let se u nich může rozvinout onemocnění. V současné době už existují proti papilomavirům vakcíny.
Virová střevní chřipka – Při virové střevní chřipce se objevuje zvracení a je často doprovázena rýmou a kašlem. Nákaze má rychlý průběh a většinou nám k uzdravení stačí dodržovat dietu. Při onemocnění způsobené bakteriemi má smysl podávat smectu nebo živočišné uhlí.

Tip: Vyzkoušejte Homeopatika. Pokud vás trápí střevní chřipka vsaďte na homeopatický lék Arsenicum album 15 CH. Bere se po třech hodinách první den a dále 2x denně 5 granulí. Je vhodný i při otravě jídlem. Pokud se kromě průjmu dostaví křeče v břiše, je vhodné podávat navíc Magnesia phosphorica.

Přírodní prostředky proti virům

Udělali jsme si přehled o tom, s jakými virovými nákazami se u nás nejčastěji setkáváme, a teď si řekneme, jakými přírodními prostředky můžeme proti nim bojovat.

Kozinec blanitý (Astragalus)

Astragalus je jednou z pěti hlavních rostlin v čínské medicíně, kde se používá už po tisíce let. Jeho hlavní aktivní složkou jsou polysacharidy zvané astragalany. Má přirozené antivirové vlastnosti a povzbuzuje imunitní systém. Je to také silný adaptogen, což znamená, že pomáhá organismu přizpůsobit se na změny vnějších podmínek. Tím chrání tělo před stresem, vysokým krevním tlakem, stabilizuje hladinu cukru, potlačuje zánět a normalizuje hormonální hladinu. Kromě toho, že Astragalus působí proti virům, má také antibakteriální a protizánětlivý účinek. Těchto vlastností se využívá třeba v hojivých mastech a krémech.

Řemdihák plstnatý (Uncaria tomentosa)

Při českém názvu této rostliny si málokdo vybaví její známější označení – Vilcacora (Vilkakora), kočičí dráp, unkárie nebo Uňa de Gato. Je to dřevnatá liána středoamerických a amazonských pralesů. Již od pradávna používali zdejší domorodí obyvatelé kůru, lýko a kořeny k výrobě přírodních léčiv proti infekcím a zánětům. Vědci přisuzují její léčivé účinky indolovým a oxindolovým alkaloidům, polyfenolům a terpenoidům, které liána obsahuje a kterými se chrání před napadením bakteriemi, houbami a viry přítomnými ve vlhkém tropickém lese. Tyto látky dokáží u lidí stimulovat imunitu, bojovat proti rakovinným buňkám, zánětům, parazitům, bakteriím, virům a houbám, také mají antioxidační a mírně analgetické vlastnosti.

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

O lékořici se říká, že je nejdéle a nejčastěji používanou rostlinou čínské medicíny. Pro svou výraznou chuť ji staří čínští lékaři přidávali téměř do poloviny všech přípravků. Kromě zlepšení chuti dokáže také zvýšit působení ostatních bylinných složek. Kořen lékořice obsahuje 20 triterpenoidů a téměř 300 flavonoidů, které jsou zodpovědné za její zázračné účinky.
Extrakt z kořene lékořice pomáhá při kožních infekcích jako jsou impetigo nebo folikulitida, žaludečních potížích a vředech, bojuje proti zubnímu kazu, napomáhá při léčbě hepatitidy typu C, odstraňuje bolesti v krku a mnoho dalšího.

Doporučujeme tyto produkty:
AstragalusKoupit produkt

Houba Shiitake (Lentinula edodes)

Shiitake neboli houževnatec jedlý je houba bohatá na beta glukany. To jsou to sloučeniny, u kterých bylo prokázáno, že zabraňují množení virů a mají významný účinek na podporu imunity tím, že mají schopnost stimulovat makrofágy (druh bílých krvinek zodpovědných za obranyschopnost organismu). Kromě toho mají tyto houby výrazné antibakteriální a antimykotické vlastnosti a snižují cholesterol. Studie dokonce uvádějí, že polysacharid s názvem lentinan obsažený v houbách shiitake má protirakovinný účinek. V Číně a Japonsku se tato látka podává nitrožilně zároveň s chemoterapií pro zvýšení úspěšnosti léčby.
Houby shiitake jsou také zdrojem vitamínu D, který má pozitivní vliv na stav našich kostí a oddaluje vznik osteoporózy.

Oregano (Origanum vulgare)

Oregano, česky dobromysl obecná, poskytuje tolik zdravotních benefitů jako málokterá rostlina. Látky v něm obsažené působí proti houbám, kvasinkám, parazitům, bakteriím, virům a mají silné antioxidační, antidiabetické, protizánětlivé a protirakovinné vlastnosti. Pro oregánový olej je dobré sáhnout v případě těchto obtíží:

 • alergie
 • nachlazení a chřipka
 • nachlazení a chřipka
 • artritida
 • únava
 • migréna
 • zánět dutin
 • akné
 • mykózy
 • vředy
 • psoriáza
 • rosacea

Upozornění: Oregánový olej není vhodné užívat v těhotenství a také může interagovat s některými léky. Především se nedoporučuje brát společně s léky na srážlivost krve a cukrovku.

Česnek (Allium sativum)

První záznamy o používání česneku jsou dochované v sanskrtu a jsou cca pět tisíc let staré. Něco jako recept na přípravu léčivé směsi z česneku a dalších bylin byl zaznamenán také na sumerských hliněných destičkách před asi třemi tisíci let a už staří Egypťané předepisovali česnek na léčbu vysokého krevního tlaku. Můžeme tak s jistotou říct, že se česnek jako léčebný prostředek používá už od nepaměti.
A jaké jsou tedy jeho účinky na zdraví?
Nejčastěji se česnek užívá pro své protizánětlivé účinky. Dále působí preventivně proti chřipkám a virozám nebo pokud onemocnění již propuklo, dokáže zkrátit dobu a snížit příznaky onemocnění. Je velmi ceněným prostředkem proti kardiovaskulárním onemocněním. Ředí krev, pomáhá snižovat krevní tlak a snižuje množství cholesterolu v krvi, tím předchází vzniku infarktu a mrtvice.
Jak už většina z nás ví, česnek je považován za přírodní antibiotikum. Narozdíl od léků působí širokospektrálně proti velkému množství bakterií najednou. Vnitřně i přímo na kůži se dá používat proti plísním a parazitům.

 

 

Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323761.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3339609/
https://www.verywellhealth.com/oregano-oil-health-benefits-89490