Krates.cz
Krates.cz

Slaďte zdravěji, aneb čím nahradit rafinovaný cukr

Většina z nás ví, že konzumace cukru není úplně nejzdravější, ale málokdo si uvědomuje, že rizika jsou mnohem větší než zkažené zuby. Nadbytek cukru je spojován s mnoha vážnými onemocněními, jako je cukrovka, obezita, srdeční onemocnění i rakovina.

Umělá sladidla také nejsou to nejlepší řešení. Podle některých zdrojů přidávají do našeho jídelníčku ještě více kalorií a navíc zvyšují touhu po sladkém.

Nevzdávejte se sladkého a nahraďte cukr zdravou alternativou

Pokud se chcete stravovat zdravě a kvalitně, nemusíte se sladké chuti vzdávat. Naštěstí existují přírodní a zdravé alternativy, kterými můžeme škodlivý rafinovaný cukr v našem jídelníčku skvěle nahradit.

Přírodní alternativy cukru

Stévie

Jedná se o přírodní látku získávanou z listů jihoamerické rostliny. Přestože je velmi sladká, neobsahuje žádné kalorie a nemá žádné negativní zdravotní účinky. Naopak, podle lékařských studií může vést užívání stévie ke snížení krevního tlaku a cukru a tím sloužit jako účinná prevence cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.

Přírodní med

Med je jedním z nejzdravějších alternativních sladidel, které můžeme použít místo cukru. Kvalitní med obsahuje spoustu vitamínů, enzymů, antioxidantů a zdraví prospěšných látek, jako je riboflavin či niacin. Společně tyto látky přispívají k neutralizaci volných radikálů a podporují zdravou střevní mikroflóru.

Třtinová melasa

Třtinová melasa je vedlejším produktem výroby cukru. Po rozdrcení cukrové třtiny a extrakci šťávy se tato šťáva vaří, aby se v ní vytvořily krystalky cukru, které se odstraní z tekutiny. Tekutá část, která zbyde po odstranění krystalů se nazývá melasa.

Oproti rafinovanému cukru obsahuje melasa spoustu minerálů a vitamínů jako jsou draslík, vápník, měď, železo, hořčík, mangan, selen a vitamín B6, ale stejně jako cukr je vysoce kalorická a proto by se neměla konzumovat ve velkém množství.

Kokosový cukr

Získává se z květů kokosových palem a je cenným zdrojem vitamínů a antioxidantů. Díky své neutrální chuti, která se velmi blíží chuti rafinovaného cukru, se skvěle hodí do pečení. Jeho nevýhodou je o něco vyšší obsah kalorií a poměrně vyšší cena.

Sirup z agáve

Tento sirup na slazení je velmi oblíbenou náhradou cukru pro svou neutrální chuť. Obsahuje sice větší množství kalorií než cukr, ale díky tomu že je 1,5x sladší jej můžeme použít méně.

Yacon

Yacon, česky také Jakon je jiný název pro Smallanthus sonchifolius, rostlinu podobnou bramboru. V Jižní Americe se jedná o běžnou potravinu, hlízy se používají při vaření a mají chuť podobnou hrušce. Jako alternativní sladidlo se používá sirup získaný ze šťávy této rostliny. Zajímavé je, že díky obsahu fruktooligosacharidů může tato potravina může potlačovat chuť na sladké. Yacon je sladidlo, po kterém budete mít potřebu sladit méně!

Xylitol

Xylitol nebo také březový cuk, v potravinách značený jako E967, je přírodní sladidlo, které obsahuje třetinu kalorií v porovnání s klasickým cukrem (sacharózou), proto je vhodný i pro diabetiky. Přirozeně se vyskytuje v různém ovoci a zelenině, nejvíce ale v bobulovitém ovoci, kukuřici, ovsu a houbách.

Věděli jste, že se xylitol používá v zubních pastách díky jeho chladivému a příznivému účinku na zuby?

Erythritol

Erythritol je sladidlo, které chutná téměř identicky jako cukr, neobsahuje témě žádné kalorie a nemá žádné nežádoucí účinky. Stejně jako xylitol patří do skupiny cukerných alkoholů, které při konzumaci většího množství mohou mít projímavé účinky.

Nejnovější články

Zbavte se celulitidy pomocí přírodních olejů

Oleje jsou často používaným prostředkem nejen v kuchyni, ale i v kosmetice a v lékařství. Mezi ně patří i esenciální oleje, které přináší benefity jak v oblasti krásy, zdraví či při relaxačních praktikách.  Co se celulitidy, jinak řečeno pomerančové kůže, týče, potýká se s ní…

Moringa - strom života

Moringa olejodárná je rostlina ceněná díky svým účinkům již několik staletí a zcela právem se jí říká strom života nebo zelený diamant. Původně rostla pouze v Himalájích v divoké přírodě, ale rozšířila se téměř do celého světa, kde panuje tropické…

Jak na domácí bělení zubů

Zuby jsou vizitkou člověka, proto bychom se o ně měli pečlivě starat. I pokud si ale zuby několikrát denně čistíte, používáte dentální nit či mezizubní kartáček, mohou i tak získat zažloutlé zabarvení, které není příliš estetické. To způsobuje spousta věcí.…